Događaji
U okviru provedbe odobrenoga projekta Ministarstva socijalne politike i mladih (MSPM) i Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, u suradnji s Gradom Bjelovarom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje (HZZ)
S TJELESNIM INVALIDITETOM“
Održana je u petak, 09.08.2013. godine u velikoj vijećnici Grada Bjelovara, edukacija kandidata za pomoćnike u kući.
Opći cilj projekta: Razvoj prioritetnih izvaninstitucionalnih usluga socijalne skrbi u lokalnim zajednicama u kojima potencijalni korisnici žive, u kojima te usluge nedostaju, s ciljem prevencije institucionalizacije i povećanja socijalnog uključivanja korisnika;
Specifični ciljevi: Za osobe s najtežim stupnjem tjelesnoga invaliditeta osigurati primjerenu pomoć i njegu u kući uz istovremeno educiranje njih i njihovih obitelji za samostalno kretanje u zajednicama u kojima žive.
Obrađene teme i predavači:
1. Profil korisnika pomoćnika u kući
T. Novosel, prof., predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar
2. Ciljevi uvođenja pomoćnika u kući
N. Posuda, vrt., stručna suradnica
3. Opseg i sadržaj usluge, vrednovanje i dokumentacija
N. Bilek, med. sestra, stručna suradnica
4. Grad Bjelovar kao partner i poslodavac
Predstavnici Grada Bjelovara
5. Pitanja i prijedlozi.
Sudionici:
- Kandidati za pomoćnike u kući,
- Predstavnici Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje,
- Predstavnici Grada Bjelovara,
- Predstavnici Gradskoga društva Crvenoga križa Bjelovar;
- Obiteljski centar Bjelovarsko-bilogorske županije;
- Zavod za socijalnu skrb Bjelovarsko-bilogorske županije;
Edukaciji je nazočilo 35 pomoćnika, od kojih će 16 njih biti raspoređeno korisnicima, članovima Udruge tjelesnih invalida Bjelovar. Ostali će biti raspoređeni u skladu s potrebama ostalih građana Grada Bjelovara. Na ovaj način 24 članova Udruge dobit će, na 6 mjeseci, pomoćnike u kući.
Plaće i ostale troškove financira Hrvatski zavod za zapošljavanje, radni odnos zasniva se s Gradom Bjelovarom a edukaciju, stručni nadzor, vrednovanje i savjetovanje provest će Udruga tjelesnih invalida Bjelovar.
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar organizirala je je 3. ribolovno natjecanje, u subotu 20.07.2013. godine u vremenu od 07,00 do 14,00 sati, na ribnjaku ŠRD „Česma” Tomaš.
Natjecanje u sportskom ribolovu udicom na plovak odvijalo se prema pravilima Hrvatskog športskog ribolovnog saveza.
Sudionici: članovi upravnih tijela Udruge i članovi kluba Ribiča, ekipe UHDDR Bjelovar i ŠRD „Česma” Tomaš.
Rezultati:
Ekipno
1. mjesto osvojila je ekipa ŠRD Česma iz Tomaša .
2. mjesto osvojila je ekipa UHDDR Bjelovar.
3. mjesto osvojila je ekipa UTIB.
Najbolji ribiči pojedinačno
1. mjesto osvojio je Dalibor Jelinek.
2. mjesto osvojio je Ivan Devčić.
3. mjesto Josip Hosi.
Po završetku natjecanja nastavljeno je druženje uz prigodan domjenak.
Zagreb (hotel Holiday) – 11. i 12. 07. 2013.
U organizaciji Saveza društva distrofičara Hrvatske u okviru IPA projekta „Zadruga SDDH“, 11. i 12. 07. 2013. godine u Zagrebu (hotel Holiday), održana je „Edukacija za pisanje strateških i poslovnih planova te o socijalnom poduzetništvu“.
Cilj edukacije bio je sudionicima pružiti znanja o unaprjeđenju rada u udrugama te znanja vezana za osnivanje Zadruge.
Teme: Osnove strateškog razmišljanja, Alati strateške analize, Strateško planiranje, Implementacija, monitoring i evaluacija, Uvod u poslovno planiranje, Poslovno planiranje, Financijska analiza i Ocjenjivanje rentabilnosti. Sve teme popraćene su praktičnim vježbama.
Edukaciju je proveo dr. Mladen Meter - akademija „Poslovna učinkovitost“ specijalizirana za poslovno savjetovanje u području izrade poslovnih planova, kontrolinga, financija i menadžmenta.
Na kraju radionice sudionicima su dodijeljeni certifikati.
Sudionici su bili predsjednici Udruga te njihova pratnja. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljao je Tomislav Novosel, prof.
PREDSTAVLJANJE PROGRAMA PODRŠKE GRAĐANIMA REPUBLIKE HRVATSKE NAKON ULASKA U EUROPSKU UNIJU, S JAVNOM RASPRAVOM
U organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva (NZCD) i Europskoga centra za međusektorsku suradnju, u suradnji s organizacijom ECAS iz Bruxellesa, u srijedu 03. 07. 2013. godine u Zadru (IMPACT – Europski centar za međusektorsku suradnju), održano je „Predstavljanje Programa podrške građanima Republike Hrvatske nakon ulaska u Europsku uniju“.
Poštivanje ljudskih prava prioritet je za građane Europske unije, a Povelja Europske unije o temeljnim pravima, koja je stupila na snagu 2009, nadnacionalni je dokument koji treba ojačati te slobode.
Tom prigodom prikazana su dva video spota koja je producirao portal Euronews iz Bruxellesa, u suradnji s ECAS-om, a vezana uz ulazak Hrvatske u EU. Spotovi su prevedeni na hrvatski jezik, a govore o temeljnim pravima građana Europske unije, načinima na koji ih mogu ostvariti te daljnjim izazovima u području unaprjeđivanja pravnog okvira u Hrvatskoj.
Teme:
- predstavljanje Programa podrške građanima RH nakon ulaska u EU - Cvjetana Plavša-Matić, upraviteljica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva
- osvrt na značajnije dokumente vezane uz temu građanskog savjetovanja u EU („50 pitanja i odgovora o pravima građana Europske unije“ i „Povelja Europskog građanstva“) – Marina Pejčinović-Burić, UNDP-IMPACT
- prikaz aktivnosti IMPACT ureda za međusektorsku suradnju i dijalog u Bruxellesu – Kenan Hadžimusić, ECAS
- pregled sustava savjetovanja građana kroz predstavljanje projekta „Trostruko A za građane“: pristup informacijama, savjetovanje i aktivna pomoć te kratki prikaz rezultata Nacionalnog izvješća – Anthony Valcke, University of Kent; Kenan Hadžimusić, ECAS i Pavle Schramadei, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.

Sudionici Programa bili su, pored predstavnika organizacija civilnoga društva iz cijele Hrvatske i predstavnici Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
U organizaciji Društva tjelesnih invalida Rijeka, 29. 06. 2013. godine, održan je 17. susret osoba s tjelesnim invaliditetom te je tradicionalno otvorena sezona kupanja na plaži Kostanj. Plaža Kostanj u Rijeci prva je plaža u Hrvatskoj posebno opremljena za osobe s invaliditetom.
Nakon pozdravnih riječi organizatora, goste iz cijele Hrvatske pozdravio je i riječki gradonačelnik, gosp. Vojko Obersnel, podsjetivši kako je Kostanj jedinstvena i jedna od najopremljenijih plaža te namjene na Mediteranu, na kojoj je početkom mjeseca podignuta Plava zastava.
Organizatori su pripremili doručak, ručak, kavu i piće, a gosti su se mogli zabaviti uz kulturno-zabavni program te druženje s članovima ostalih udruga koji su stigli iz cijele Hrvatske. Također se moglo pomoći radu Udruge kupnjom tombole.
Kako bi osobama s invaliditetom boravak na plaži učinili što ugodnijim i sigurnijim, Grad Rijeka osigurao je spasioce i suncobrane.
S obzirom na to da nam vrijeme baš i nije bilo naklono jer su se smjenjivale oscilacije i promjene, od lijepog dana do tmurnog i vjetrovitog, samo najhrabriji su se odvažili na kupanje u moru.
Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljalo je devet članova.
Kućama smo stigli u večernjim satima, pomalo umorni, ali sretni i zadovoljni.
U organizaciji znanstvenika okupljenih u konzorcij kojega čine četiri fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – Fakultet elektronike i računarstva, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Grafički i Filozofski fakultet, 28. 06. 2013. godine u Zagrebu (hotel International), održana je prva javna prezentacija projekta „Kompetencijska mreža zasnovana na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama“.
Glavni cilj projekta usmjeren je na istraživanje i razvoj inovativnih informacijsko-komunikacijskih usluga za osobe sa složenim komunikacijskim potrebama u Republici Hrvatskoj te transfer znanja u području potpomognute komunikacije između uključenih akademskih institucija i malih te srednjih poduzeća zasnovanih na znanju.
Osobe sa složenim komunikacijskim potrebama su one koje imaju neku vrstu govornog, jezičnog i/ili kognitivnog oštećenja. Ovim projektom će se obuhvatiti djeca, mladi i odrasle osobe uključene u programe njege, odgoja, obrazovanja i rehabilitacije u Republici Hrvatskoj, s ciljem postizanja sljedećih rezultata: izgradnja kompetencijske mreže dionika iz akademske, industrijske te nevladine i vladine domene sa znanjem i kapacitetom dizajniranja, izvedbe te evaluacije rješenja za unaprjeđenje komunikacijskih mogućnosti osoba sa složenim komunikacijskim potrebama; razvoj kvalitetnije usluge za osobe sa složenim komunikacijskim potrebama koja će unaprijediti društvenu inkluziju; kraće vrijeme pripreme materijala za komunikaciju te učenje osoba sa složenim komunikacijskim potrebama; unaprjeđenje mogućnosti za učenje i zapošljavanje osoba sa složenim komunikacijskim potrebama.
Teme:
- predstavljanje projekta i konzorcija - koordinator projekta te voditelji timova
- predstavljanje suradnika - predstavnici suradnika na projektu
- primjer društveno-odgovornog poslovanja - predstavnik tvrtke CROZ
- vizije novih aplikacija u okviru projekta - predstavnik tima Fakulteta elektrotehnike i računarstva
- druženje i poster sjednica: predstavljanje razvijenih aplikacija.
Sudionici Prezentacije bili su predstavnici članovi Hrvatske akademske zajednice, industrije te vladinih i nevladinih orgavitacija. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Tomislav Novosel, prof. i Nikolina Posuda, bacc. therap. occup.
Tiskovna konferencija o trećoj (zadnjoj) godini provedbe trogodišnjega programa
S TJELESNIM INVALIDITETOM”
U četvrtak, 20. 06. 2013. godine u 10:00 sati, u Bjelovaru, prostorije Veleučilišta, A. B. Šimića 1, održana je Tiskovna konferencija o trećoj (zadnjoj) godini provedbe trogodišnjega programa, financiranoga od Ministarstva socijalne politike i mladih.
Cilj: Sinergijom svih dionika→učenicima s tjelesnim invaliditetom osigurati asistenta u nastavi i u školskoj godini 2013/2014.→zaposliti nezaposlene koji žele raditi, sačuvati radna mjesta zaposlenih članova→najpotrebitijim članovima osigurati nastavak usluge pomoći u kući.
Područja aktivnosti:
- Ostanak djece u svojim obiteljima, pohađanje škole u mjestu stanovanja, završetak školovanja i stjecanje primjerenoga zvanja – asistenti u nastavi
- Zapošljavanje nezaposlenih i što duži rad zaposlenih
- Samostalno kretanje i neovisno življenje (osobni asistenti, pomoćnici u kući, kombi).
Teme:
- Ostvarenje općega i posebnih ciljeva Programa – Tomislav Novosel, prof.
- Izvješće o rezultatima po područjima aktivnosti→Ostanak djece u svojim obiteljima, pohađanje škole u mjestu stanovanja, završetak školovanja i stjecanje primjerenoga zvanja (asistent u nastavi) – Nikolina Posuda, bacc. therap. occup→Samostalno kretanje i neovisno življenje (osobni asistenti, pomoćnici u kući, kombi) – Nada Bilek, med. sestra
- Plan aktivnosti i problemi nakon završetka Programa – Tomislav Novosel, prof.
- Svečana podjela Uvjerenja o informatičkom obrazovanju – Zamjenica gradonačelnika, Lidija Novosel, prof.
Sudionici:
- roditelji, djeca i asistenti u nastavi, članice Mobilnoga stručnog tima
- pomoćnici u kući i korisnici, osobni asisetnti i korisnici
- nezaposleni i zaposleni koji žele ostati u radnom odnosu
- članovi upravnih tijela Udruge
- predstavnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područna služba Bjelovar
- predstavnik Pučkoga otvorenog učilišta Bjelovar
- predstavnica Obiteljskoga centra Bjelovarsko-bilogorske županije
- zamjenica gradonačelnika Grada Bjelovara.
Dana 18. 06. 2013. godine, Udruga tjelesnih invalida Bjelovar organizirala je, za djecu s tjelesnim invaliditetom i njihovu pratnju, jednodnevni izlet u Muzej krapinskih neandertalaca.
Uz aktivnosti samozbrinjavanja i produktivnosti, važnu ulogu imaju i aktivnosti kvalitetnog korištenja slobodnoga vremena koje služe za razonodu, opuštanje i relaksaciju. One potiču socijalni razvoj djeteta uz razvoj socijalnih kompetencija, što u konačnici rezultira boljom kvalitetom života.
Na putovanje prema Krapini krenuli smo iz smjera Bjelovara našim kombi vozilom.
Vodič Muzeja proveo nas je kroz zanimljivu priču o životu i kulturi neandertalskog čovjeka u Krapini, mnoštvo multimedijskih i drugih sadržaja te nadasve posebnu arhitekturu.
Bogat najnovijim tehnološkim dostignućima uz brojne vizualne, olfaktivne i ine senzacije, Muzej nas je uveo u fascinantan svijet neandertalaca te nas bacio u vrijeme samog početka svijeta gdje smo uživali u rekonstrukciji kozmičke evolucije te na tren osjetiti svu snagu prapočetka.
Nakon obilaska jednog od najmodernijih i najsofisticiranijih muzeja svijeta, otišli smo u trgovački centar West Gate u Zaprešiću te izlet nastavili ručkom i shopping avanturom, uživajući u opuštenom i bezbrižnom razgledavanju i kupovini.
Sve ljepote Krapine i zanimljivosti s puta ovjekovječili smo predivnim fotografijama.
U organizaciji Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH-a, 28. 05. 2013. godine u Zagrebu (hotel Westin), održan je skup pod nazivom „Znanjem u Europu“.
Skup je otvorio predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, gosp. Zorislav Bobuš, dr.
U okviru Skupa proveden je Capacity Building, vezano za odobrene potpore te za novi natječaj Ministarstva socijalne politike i mladih.
Također, predstavljene su teme vezane za trogodišnji program Ministarstva socijalne politike i mladih „SOIH-Centar neovisnog življenja“.
Teme:
- „Kako provoditi projekt Institucionalne potpore?“ - Marica Mirić, Kristina Brkljača (Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH)
- „Kako provoditi projekt Institucionalne potpore?“ - Ratmir Džanić, Ivana Kovačević (Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH)
- „Kako prijaviti projekt udruge - Ministarstvo socijalne politike i mladih?“ - Ratmir Džanić, Ivana Kovačević (Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH)
- „Socijalno poduzetništvo“ - Petar Gatarić (Udruga invalida Križevci), Martina Hlebec (ACT Konto d.o.o)
- „Nacrt prijedloga Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom“ - Sanja Major (Ministarstvo rada i mirovinskog sustava)
- „Razumna prilagodba“ - Ratmir Džanić (Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH)
- „Peer Councelling - Savjetovanje na istoj razini“ - Marica Mirić (Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH).
Sudionici Skupa bili su predstavnici saveza i udruga članica, kao i voditelji projekata. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljala je Nikolina Posuda, bacc. therap. occup.
U okviru provedbe programa Ministarstva socijalne politike i mladih (MSPIM), pod naslovom “Socijalno uključivanje djece i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom”, dana 27. 05. 2013. godine, u Obiteljskome centru Bjelovarsko-bilogorske županije, održana je supervizija asistenata u nastavi.
Supervizori su bile članice Mobilnoga stručnog tima: Nikolina Posuda, bacc. therap.occup, Romana Misir, prof. defektologije i logopedije i Ines Mihajlović, prof. psih.
Sudionici su bile asistentice u nastavi zaposlene u sklopu projekta Ministarstva socijalne politike i mladih „Asistent u nastavi učenicima s tjelesnim invaliditetom“ te asistenti u nastavi zaposleni preko Programa javnih radova.
Cilj supervizije je savjetodavna potpora asistentima u nastavi u procesu inkluzije učenika s teškoćama te podizanje kvalitete njihova rada.
Supervizija je provedena u obliku interaktivne radionice, koja je svim sudionicima omogućila aktivno sudjelovanje, uzajamno učenje i razmjenu iskustava, što u konačnici rezultira povećanjem kompetentnosti svih dionika.
Tiskovna konferencija povodom potpisivanja Ugovora s Ministarstvom socijalne politike i mladih (MSPM) o financiranju prve godine provedbe trogodišnjega programa (za razdoblje 2013. do 2015. godine), pod nazivom:
Održana je u četvrtak, 23.05.2013. u 10,00 sati, u Bjelovaru, prostorije Veleučilišta, A. B. Šimića 1.
Dio je to aktivnosti Udruge tjelesnih invalida Bjelovar u sustavu „Samostalno kretanje i neovisno življenje“:
- Osobni asistenti;
- Pomoćnici u kući;
- Pomoćnici u nastavi;
- Usluge kombi vozila.
Tim povodom svečano su potpisani:
- Ugovori o suradnji s korisnicima osobnoga asistenta i
- Ugovori o radu s osobnim asistentima.
Pri provedbi projekta od korisnika i asistenta očekuje se suradnja na slijedećim područjima:
1. Upoznavanje s različitim vrstama invalidnosti i razumijevanje socijalnog modela
2. Filozofija i principa neovisnog življenja
3. Komunikacija i vještine komunikacija
4. Dužnosti i odgovornosti korisnika kao poslodavaca
5. Etički kodeks u odnosu korisnik – osobni asistent i obratno
Sudionici: Korisnici osobnih asistenata (9), Osobni asistenti (9), predstavnici Bjelovarsko-bilogorske županije i članovi upravnih tijela Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Partner: Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (ZSOIH)
U suradnji: Grad Bjelovar, Bjelovarsko-bilogorska županija
HRVATSKA U EUROPSKOJ UNIJI - PROFESIONALNA REHABILITACIJA
I ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM U NOVIM OKOLNOSTIMA
I ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM U NOVIM OKOLNOSTIMA
prof. dr. sc. Mirando Mrsić, dr. med.
Ministar rada i mirovinskog sustava
Republike Hrvatske
i
Rudolf Hundstorfer
Ministar rada, socijalne skrbi i zaštite
potrošača Republike Austrije
Mjesto i vrijeme održavanja: Zadar,16. i 17. svibnja 2013., Borik d.d., Hotel Adriana, Majstora Radovana 7.
Cilj Stručnog skupa: analiza postojećeg stanja i položaja osoba s invaliditetom te iznalaženje rješenja za očuvanje zaposlenosti i punopravnog građanskog sudjelovanja osoba s invaliditetom u svakodnevnici smještenoj u okvire europske politike

ORGANIZATORI
OSVIT-Udruga ustanova, drugih pravnih osoba i građana koji provode profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Hrvatske
FOND za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Republike Hrvatske u suradnji s Ministarstvom rada, socijalne skrbi i zaštite potrošača Republike Austrije
ORGANIZACIJSKI ODBOR: Ante Vučić, predsjednik; Gero Stuller, dopredsjednik; Josip Držaić, dopredsjednik; Jelena Mišić, članica; Marinka Bakula Anđelić, članica; Zorislav Bobuš, član; Vesna Federer Budimčić, članica; Mario Meštrović, član; Dražen Koščak, član
Lucijan Orlić, član

PREDAVAČI I TEME
Luk Zelderloo, EASPD, Bruxelles, Belgija
Kontakti s Europskom komisijom, Europskim parlamentom i ostalim tijelima Europske unije
Zorislav Bobuš, dr.med., SOIH, Republika Hrvatska
Međunarodni i domaći dokumenti i strateške odrednice u vezi zapošljavanja osoba
s invaliditetom
Dr. Christian Operschall, Ministarstvo rada, socijalne skrbi i zaštite potrošača Austrije
Austrijska iskustva u profesionalnoj rehabilitaciji
Michael Huber, Mainz, Njemačka
Zaštitne radionice u Njemačkoj
Katrin Völker, BAG WfbM, Njemačka
Utjecaj Europske Unije na profesionalnu rehabilitaciju u Njemačkoj
Anton Sabo, BBRZ – EVBB, Republika Austrija
Europska Udruga nuditelja stručnog obrazovanja
Gerda Reschauer, BBRZ, Republika Austrija
Problemi vezani za psihička oboljenja koja su u porastu
Mag.Roswitha Müller, BBRZ, Linz, Republika Austrija
i Dr.sc. Sanja Morić, Agronomski fakultet, Zagreb, Republika Hrvatska
BITSE (predstavljanje projekta)
Barijere koje onemogućuju osobama s invaliditetom prijelaz iz škole na posao, a odnosi se na obrazovanje i radno osposobljavanje osoba s invaliditetom
Mag. Andreas Schröck, BBRZ – INBUS, Republika Austrija
Individualni pristup u pripremama za zapošljavanje i stabiliziranje osoba s invaliditetom
Tatjana Dalić, pomoćnica ministra, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava RH
Prijedlog Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom
Dr.sc.Predrag Bejaković, Institut za javne financije, Zagreb, Republika Hrvatska
Isplativost troškova profesionalne rehabilitacije
Jasenka Sučec, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom RH
Primjena modela profesionalne rehabilitacije, rezultati hrvatsko-austrijskog projekta
Višnja Majsec Sobota, URIHO, Zagreb, Republika Hrvatska
URIHO-vi modeli Radnog centra i Virtualne radionice – standardi za RH usklađeni s EU
Damira Benc, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom RH
Uvođenje sustava Case Mangementa u profesionalnu rehabilitaciju

Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljao je predsjednik Tomislav Novosel, prof.
U organizaciji Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, u petak 10. 05. 2013. godine u prostorijama hotela Central, Bjelovar, V. Lisinskoga 2, održan je VI. susret tjelesnih invalida Hrvatske.
Svečanost je, nakon uvodnog pozdrava predsjednika Udruge gosp. Tomislava Novosela, otvorio bjelovarski gradonačelnik, gosp. Antun Korušec.
Program:
- zdravstvene usluge (mjerenje krvnog tlaka, mjerenje razine šećera u krvi) – Nada Bilek, med. sestra
- HORKUD „GOLUB“ Bjelovar
- turističko razgledavanje Bjelovara (muzej i jezgra) uz vodiče
- predstavljanje proizvoda Ustanove Suvenir Arbor
- sportska natjecanja – viseća kuglana, pikado, krugovi, bela
- proglašenje pobjednika i podjela priznanja
- zabavno druženje uz glazbeni sastav „Stop“.
Sudionici:
- predstavnici udruga osoba s tjelesnim invaliditetom
- predstavnici Grada Bjelovara
- predstavnici Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar
- predstavnici Ustanove Suvenir Arbor iz Sirača.
U organizaciji Društva osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Zagreb, u utorak 07. 05. 2013. godine, na Tribini Grada Zagreba, Kaptol 27, održan je Okrugli stol s temom „Cerebralna paraliza – Učinkovitost inovativnih i manje poznatih metoda rehabilitacije“.
Okrugli stol otvorila je pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, gđa Marinka Bakula Anđelić.
Cilj ovoga skupa bio je podijeliti promjere dobre prakse u rehabilitaciji te ukazati na potrebe i mogućnosti djece i odraslih osoba s cerebralnom paralizom.
Teme:
- „Terapija senzorne integracije uz terapijskog psa“ – Davor Duić, bacc. therap. occup, Centar za rehabilitaciju SILVER
- „PeThe (Personal therapist)“ – Jerislav Bobić, voditelj projekta, PeThe tim
- „Rana intervencija u domu korisnika“ – Dejana Horvat, prof. reh, Centar za odgoj i obrazovanje Goljak
- „Prezentacija FELDENKRAIS metode“ – Sven Erić, bacc. therap. occup, udruga Pametni pokret za somatsku edukaciju
- „Terapijsko jahanje – antigravitacijski hod“ – Gordana Banović, instruktor terapijskog jahanja, Udruga za terapijsko jahanje IMPULS
- „Razvoj samostalnosti kroz asistivnu tehnologiju“ – Dario Karačić, bacc. therap. occup, Društvo osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Zagreb
- „JA- KOM portal augmentativne i alternativne komunikacije na hrvatskom jeziku, Goran Karas, predsjednik, AMOREVERA-Udruga potpore osobama s intelektualno komunikacijskim poteškoćama.
Sudionici:
- osobe s invaliditetom i njihovi roditelji
- predstavnici udruga
- predstavnici institucija
- predstavnici Zdravstvenog veleučilišta Zagreb
- stručnjaci iz područja zdravstva, obrazovanja i socijalne skrbi
- Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljale su; Nikolina Posuda, Ines Seleš, Katarina Pospišil, Adriana Krog i Ankica Krog.
U organizaciji Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize, 06. 05. 2013. godine u Zagrebu, Dvorana mjesnog odbora Malešnica, Ivane Brlić Mažuranić 18, održan je Okrugli stol pod nazivom „Inkluzivno obrazovanje djece s cerebralnom paralizom”.

Ujedno je svečanim rezanjem vrpce, u kojem je sudjelovala potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih, gđa Milanka Opačić, otvoren novi prostor Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize u ulici Marina Tartaglie 2.

Cilj Okrugloga stola bio je razmijeniti iskustva i dobru praksu u provedbi projekata asistencije u nastavi učenicima s teškoćama te sinergičnim djelovanjem udruga i predstavnika Ministarstava i Agencije za odgoj i obrazovanje pronaći rješenja za nastavak tog hvalevrijednoga projekta.
Teme:
- „Integracija djece s cerebralnom paralizom u redovni obrazovni program” - Ivan Vujec, prof. def, Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice
- „Osnovni preduvjeti omogućavanja inkluzivnog obrazovanja” - Vladimira Brezak, prof, Agencija za odgoj i obrazovanje
- „Provedba projekta asistencije u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju - prikaz iskustva” – Zvjezdana Bogdanović, prof. def, Ministarstvo socijalne politike i mladih
- „Inkluzija djece s teškoćama u razvoju: Možemo li bolje? ” - Olivia Prodan Ravlić, dipl. sociolog, Udruga osoba s invaliditetom “Sunce”, Makarska
- „Pomoćnik u nastavi učenicima s tjelesnim invaliditetom u Gradu Bjelovaru i Bjelovarsko- bilogorskoj županiji - iskustva i problemi” - Tomislav Novosel, prof. i Nikolina Posuda, bacc. therap. occup, Udruga tjelesnih invalida Bjelovar
- Osobno iskustvo - Marko Mađer, korisnik asistencije u nastavi
- „Sudbina djece s teškoćama u razvoju u obrazovnom sustavu” - Tomislav Velić, Udruga osoba s invaliditetom “Bubamara”, Vinkovci.
Zaključci:
- svim učenicima koji su imali asistenta u nastavi u školskoj godini 2012/2013, ista usluga bit će osigurana i u školskoj godini 2013/2014. (Ministarstvo socijalne politike i mladih ili Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa)
- nastavak trogodišnjih programa prioritetno će se osigurati udrugama koje provode programe dnevnih boravaka za osobe s teškoćama.
Sudionici Okrugloga stola bili su predstavnici udruga koje imaju iskustva u području asistencije u nastavi učenicima s teškoćama, predstavnica Ministarstva socijalne politike i mladih i predstavnica Agencije za odgoj i obrazovanje. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Tomislav Novosel, prof. i Nikolina Posuda, bacc. therap. occcup.