Udruga tjelesnih invalida Bjelovar (BJELOVAR ORGANIZATION OF PEOPLE WITH PHYSICAL DISABILITIES)
43000 Bjelovar, I. Gundulića 1, www.utib.hr, utib@utib.hr
Tel/Fax: (+385 43) 22 00 04, GSM: (+385 91) 58 23 727
EuropeAid ID: HR-2012-CZM-0401200051
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar
 

Događaji

GODIŠNJA SKUPŠTINA UDRUGE TJELESNIH INVALIDA BJELOVAR

Sazvana je i održana na temelju zaključka Izvršnoga odbora te članka 21. Statuta Udruge u ponedjeljak, 14.03.2016. godine u 15,00 sati u prostorijama hotela Central, Bjelovar, V. Lisinskoga 2.

Godišnja skupština Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Na skupštini je sudjelovalo 78 članova udruge s pravom glasa.
Rad skupštine odvijao se prema sljedećemu dnevnom redu:
1.  Otvaranje Skupštine:
a) Izbor radnoga predsjedništva i predsjedavajućeg;
b) Izbor Verifikacijske komisije;
c) Izbor zapisničara i dva ovjerovitelja zapisnika;
2.  Izvješće Verifikacijske komisije;
3.  Usvajanje poslovnika o radu Skupštine;
4.  Izvješće o radu Udruge u 2015. godini;
5.  Izvješće Nadzornoga odbora o financijskom poslovanju Udruge u 2015. godini;
6.  Rasprava o podnesenim izvješćima i njihovo usvajanje;
7.  Donošenje Odluke o prihvaćanju Plana rada za 2016. godinu s financijskim planom;
8.  Izbor člana Statutarne komisije;
9.  Donošenje odluke o članstvu Udruge u savezima i udrugama;
10.  Zaključivanje rada Skupštine.

Godišnja skupština Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Godišnja skupština Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Nakon otvaranja skupštine, izvješća verifikacijske komisije te usvajanja poslovnika, izvješće o radu Udruge u 2015. godini podnio je predsjednik Tomislav Novosel.

Izvješće Nadzornoga odbora o financijskom poslovanju Udruge u 2015. godini podnio je predsjednik Nadzornog odbora Ratko Kovačić. Nakon rasprave podnesena izvješća su jednoglasno prihvaćena.

Godišnja skupština Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Godišnja skupština Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Prihvaćen je Operativni plan djelovanja Udruge tjelesnih invalida Bjelovar za 2016. godinu s financijskim planom.
G. Zdenko Hudina, član Statutarne komisije, je preminuo početkom 2016.g. Skupština je jednoglasno donijela odluku o izboru Ankice Mikacinić za novog člana Statutarne komisije.
Donesena je odluka o produljenju članstva Udruge tjelesnih invalida u SOIH-u, HSUTI-u, SDDH-u, HSCDP-u, HSRB-u, OSVIT-u i Socijalnoj zadrugi SDDH.
Skupština je završila s radom u 16,45 sati nakon čega je organiziran prigodni domjenak.



KORACI U POKRETANJU ZADRUGA ZA UDRUGE

Radionica ”Koraci u pokretanju zadruga za udruge” održana je u petak, 11. ožujka 2016. g. od 11:00 do 15:00 sati, u prostorijama Velike vijećnice Grada Daruvara.

Cilj ove radionice bio je proširiti znanje predstavnika organizacija civilnog društva s područja Bjelovarsko-bilogorske županije ključnim informacijama o osnivanju zadruge kao pravne forme koja omogućuje umrežavanje kompatibilnih udruga i osiguranje samoodrživosti u radu udruga pristupom tržištu kroz zadružno poslovanje.

Radionicu je vodila djelatnica Centra za civilne inicijative, Nikolina Turčinović-Dupor, a organizirana je u sklopu programa E-misija koji je dio cjelovitog Programa regionalnog razvoja civilnog društva i lokalnih zajednica u Republici Hrvatskoj.

Koraci u pokretanju zadruga za udruge

Koraci u pokretanju zadruga za udruge

U okviru radionice prikazana su dva filma o zadrugama:
- Prvim filmom prikazan je hrvatski primjer zadruge iz Čakovca, Humana nova, koja kao društveno poduzeće potiče zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih osoba kroz proizvodnju i prodaju kvalitetnih i inovativnih tekstilnih proizvoda od ekoloških i recikliranih materijala za domaće i inozemna tržišta.
- Drugim filmom prikazano je respektabilno poslovanje zadruge Mondragon u Španjolskoj. Mondragon je španjolska poslovna grupa koja ujedinjuje neovisne radničke zadruge s proizvodnim podružnicama i poslovnim uredima u 40-ak država svijeta, sa sjedištem u Mondragonu.

Kao zaključak: Zadrugama se potiče na udruživanje udruga, fizičkih osoba ili ustanova djelujući na dobrobit cjelokupne lokalne zajednice i, iako je zadrugarstvo u Hrvatskoj još uvijek u povojima, sve više se radi na tome da se zadruge gledaju kao isplativi gospodarski potencijal.

Koraci u pokretanju zadruga za udruge

Koraci u pokretanju zadruga za udruge

Sudionici radionice bili su predstavnici raznih udruga iz Daruvara, a Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Antonijo Šunjo, Miroslav Pleić, Vladimir Despetović, Danijel Šamec, Goran Tuškan i Josipa Vitković, prof.



TJEDAN EU FONDOVA „ESF – stvaranje mogućnosti“

Održan je u organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, 10. 3. 2016. u Zagrebu, Centar Green Gold, Radnička cesta 50.
Ovaj informativno-edukativni događaj organiziran je s ciljem zadržavanja visoke razine informiranja i komunikacije te poticanja kontinuiranog dijaloga s ciljanim skupinama na svim razinama.

Tjedan EU fondova

Tjedan EU fondova

Teme:
- predstavljanje Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. – Katarina Ivanković Knežević, pomoćnica ministrice rada i mirovinskoga sustava
Zapošljavanje
- predstavljanje operacije „Lokalne inicijative za poticanje zapošljavanja – faza III – Luka Rajčić, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Socijalna uključenost
- predstavljanje operacije „Uključivanje marginaliziranih skupina na tržište rada“ − Ana Klofutar, Ministarstvo socijalne politike i mladih
- predstavljanje operacija „Umjetnost i kultura za mlade“ i „Umjetnost i kultura 54 +“ − Anastazija Magaš, Ministarstvo kulture
- predstavljanje operacije „Promocija zdravlja i prevencija bolesti – faza I“ − Željko Miličević, Ministarstvo zdravlja
- predstavljanje operacije „Poboljšanje pristupa ranjivih skupina tržištu rada u sektoru turizma i ugostiteljstva“ − Natalija Havidić, Ministarstvo turizma
- predstavljanje operacije „Socijalno poduzetništvo – faza I“ − Filip Miličević, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Obrazovanje
- predstavljanje operacija najavljenih za 2016. godinu − Hrvoje Bakić, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Dobro upravljanje
- predstavljanje operacije „Podrška organizatorima volontiranja za unaprjeđenje menadžmenta volontera i provedbu volonterskih programa“ − Stela Fišer Marković, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Udruga tjelesnih invalida Bjelovar pronašla se je, kao prijavitelj ili partner, u natječajima vezanim za: zapošljavanje (nastavak StartUp programa – Mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom), socijalnu uključenost (dnevni centar) te dobro upravljanje (voloneri).

Tjedan EU fondova

Sudionici radionice bili su potencijalni korisnici Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Tomislav Novosel, prof., i Nikolina Posuda, bacc. therap. occcup.



SIGURNOST OSOBA S INVALIDITETOM I STARIJIH OSOBA U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU I U PROMETU

Bila je tema predavanja Josipa Vincelja, djelatnika Policijske uprave Bjelovarsko-bilogorske, koje je održano 09.03.2016. u 11,00 sati u prostorijama Udruge. Posebno je naglašeno: Prijevare i krađe, Savjeti o samozaštiti od prijevara i krađa, Obiteljsko nasilje, Savjeti o postupcima kod obiteljskog nasilja, Savjeti za sigurno sudjelovanje u prometu.

Sigurnost osoba s invaliditetom

Istaknuto je da su osobe s invaliditetom i pješaci najnezaštićeniji u prometu, te je stoga potrebna posebna pažnja svih sudionika u prometu. Savjeti za zaštitu u prometu: za vrijeme vožnje obavezno koristite sigurnosni pojas, kronični bolesnici trebaju izbjegavati sudjelovanje u prometu za vrijeme nepovoljnih biometeoroloških prilika, pri planiranju putovanja provjeriti prognozu (tlakaši, srčani bolesnici, astmatičari, alergičari i sl.)

Sigurnost osoba s invaliditetom

Osobe starije životne dobi češće se pojavljuju kao žrtve kod: kaznenih djela prijevara i krađa, obiteljskog nasilja i stradavanja u prometnim nesrećama. Mogućnost prijevare ili krađe smanjuje se: educiranjem o pojavnim oblicima, poticanjem na promjene navika o raspolaganju i čuvanju novca, poticanjem opreznosti i sumnjičavosti prema nepoznatim osobama.
Za sva pitanja možete se obratiti u Informativnom centru Bjelovar, Trg Eugena Kvaternika bb ili u slučaju potrebe na besplatan broj Policije 192.
Sudionici predavanja: članovi i zaposlenici UTIB, predsjednica i članica Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Bjelovar.



SUDJELOVANJE NA DANU OTVORENIH VRATA PROJEKTA „STARTUP PROGRAM“

SUDJELOVANJE NA DANU OTVORENIH VRATA PROJEKTA „STARTUP PROGRAM – MOGUĆNOSTI ZAPOŠLJAVANJA I SAMOZAPOŠLJAVANJA OSOBA S INVALIDITETOM“ U CeDePe-u ZAGREB

U sklopu projekta „StartUp Program“ dana 1. ožujka 2016.g. održan je Dan otvorenih vrata projekta u CeDePe-u Zagreb, podružnica Sloboština, u trajanju od 14:00 do 18:00 sati. Događaj je osmišljen sa svrhom predstavljanja projekta, projektnih aktivnosti i dosadašnjih rezultata.

Sudjelovanje na danu otvorenih vrata projekta Startup program

Projekt „Startup Program – mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja osoba s invaliditetom“ provodi CeDePe – Društvo osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Zagreb u suradnji s partnerima, Udrugom tjelesnih invalida Bjelovar i Učilištem za poslovno upravljanje – Ustanova za obrazovanje odraslih, uz suradničku potporu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnih ureda Bjelovar i Zagreb. Cilj projekta je povećanje konkurentnosti OSI na tržištu rada kroz razvoj vještina za zapošljavanje i mogućnosti za samozapošljavanje. Ciljanu skupini čini 35 nezaposlenih osoba s tjelesnim invaliditetom u Bjelovaru, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i gradu Zagrebu. Trenutna aktivnost projekta je implementacija stručne prakse u Bjelovaru i Zagrebu.

Sudjelovanje na danu otvorenih vrata projekta Startup program

Program Dana otvorenih vrata otvorila je voditeljica projekta Mia Cingesar, dipl. pol., prigodnim pozdravom sudionika u ime CeDePe-a i kratkim predstavljanjem projekta, njegovih aktivnosti i dosadašnjih rezultata.
Zatim je uslijedilo predavanje Mojre Dautović, karijerne savjetnice iz CISOK-a, Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri, pod nazivom „Povećanjem samopouzdanja do poslovnog uspjeha“. Uz prezentacijski i informativni dio, interaktivni dio predavanja obuhvatio je nekoliko vježbi kojima su praktikanti sami morali procijeniti vlastito samopouzdanje, poboljšati percepciju samoga sebe, navesti osobni popis uspjeha.

Sudjelovanje na danu otvorenih vrata projekta Startup program

Nakon pauze, osvježenja i druženja, uslijedio je drugi dio programa. Predavanje pod nazivom „7 navika uspješnih ljudi“ održao je trener iz Gentisa, mr. sc. Borna Lulić. Motivirajućim i poučnim predavanjem prikazano je kako se primjenom sedam navika uspješnih ljudi u profesionalnom i privatnom životu možemo osloboditi postupaka koji nas sprječavaju da postignemo ono što želimo.
Zadnji dio programa obuhvatio je priče i iskustva praktikanata i njihovih poslodavaca u sklopu projekta.

Sudjelovanje na danu otvorenih vrata projekta Startup program

Sudjelovanje na danu otvorenih vrata projekta Startup program

Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar, kao partnera na projektu, predstavljali su praktikanti iz Bjelovara: Antonio Šunjo, Miroslav Kovač, Goran Tuškan, Vladimir Despetović i Josip Zima te Nikolina Posuda, bacc. therap. occup., Josipa Vitković, prof., Antonia Buzuk, bacc. oec i Ivica Mamić.



“ZAGRLI ZA RIJETKE, ZAGRLI ZA GUINNESS”

U četvrtak 25.02. 2016. godine od 10- 12 sati na Korzu ispred DM –a i Croatia osiguranja Udruga tjelesnih invalida Bjelovar kao članica HZRB organizirala je obilježavanje međunarodnog Dana rijetkih bolesti „Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness„.

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Cilj obilježavanja: međunarodnog Dana rijetkih bolesti je podignuti svjesnost javnosti o rijetkim bolestima te ukazati na probleme s kojima se oboljeli i članovi njihovih obitelji svakodnevno susreću.

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Zagrli za rijetke, zagrli za Guinness

Udruga tjelesnih invalida Bjelovar pridružila se akciji rušenju Guinnessovog rekorda u najvećem foto albumu zagrljaja.Uz prigodno uređeni info pult na kojem su se dijelili promo materijali i informacije o rijetkim bolestima naši članovi oboljeli od rijetkih bolesti, volonteri, predstavnici Grada i Županije, članovi i zaposlenici UTIB-a dijelili su zagrljaje našim sugrađanima. Odaziv akcije je bio velik, sakupljeno je otprilike 1.000 fotografija zagrljaja koje će se učitati na www.hugforrare.com.
Pregled snimljenih fotografija: http://www.hugforrare.com/photo_view.php
Pruzmite dokument zahvale: Hvala Vam što ste uz nas.pdf



DAN OTVORENIH VRATA PROJEKTA „STARTUP PROGRAM”

„STARTUP PROGRAM – MOGUĆNOSTI ZAPOŠLJAVANJA I SAMOZAPOŠLJAVANJA OSOBA S INVALIDITETOM“

Udruga tjelesnih invalida Bjelovar kao partner CeDePe-u Zagreb na projektu „StartUp Program – Mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja osoba s invaliditetom“ 19. veljače 2016. god. organizirala je Dan otvorenih vrata projekta „StartUp Program“ u prostorijama Ekonomskog fakulteta Bjelovar, u trajanju od 10:00 do 14:00 sati. Događaj je osmišljen sa svrhom predstavljanja projekta i njegovih doprinosa, s fokusom na trenutačnu aktivnost projekta – implementaciju stručne prakse.

Dan otvorenih vrata

Program Dana otvorenih vrata započeo je tiskovnom konferencijom. Prigodnim pozdravom i uvodnim govorom predsjednik UTIB-a Tomislav Novosel, prof., naglasio je važnost projekta i njegovog cilja, povećanja mogućnosti zapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom i integracije na tržište rada. Detaljnije o projektu, projektnim aktivnostima i dosadašnjim rezultatima rekla je voditeljica projekta Mia Cingesar, dipl. pol. Prisutnima se obratila i ravnateljica Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Lidija Hrastić-Novak, dr. med., koja je referirajući se na Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom istaknula benefite za poslodavce kao i poticaje za zapošljavanje OSI te relevantnost navedenog zakona za sve posloprimce i poslodavce. Tiskovna konferencija završila je predavanjem Dubravka Vlašića, rukovoditelja odsjeka za aktivnu politiku zapošljavanja HZZ-a PU Bjelovar, koji je prisutne pobliže upoznao s aktivnim mjerama zapošljavanja koje uključuju i OSI.

Dan otvorenih vrata

Dan otvorenih vrata

Nakon prvog dijela programa uslijedila je kratka pauza uz osvježenje. Drugi dio programa obilježila je radionica pod nazivom „Vještine traženja posla“ psihologinje HZZ-a PU Bjelovar Zrinke Turalija. Kroz grupni rad osobe s invaliditetom, odnosno praktikanti u sklopu projekta i ostali zainteresirani stekli su znanja o tome koje su vještine potrebne za aktivno traženje posla i, uz ostalo, kako se pripremiti za intervju s poslodavcem.
Veliki odaziv i eminentan skup na Danu otvorenih vrata potvrdili su veličinu rada i konkretnu korisnost projekta, prvenstveno za praktikante, a zatim za cjelokupnu društvenu zajednicu.

Dan otvorenih vrata

Dan otvorenih vrata

Dan otvorenih vrata

Danu otvorenih vrata prisustvovali su predstavnici ustanova i organizacija uključenih u projekt:
- Bjelovarsko-bilogorska županija
- Turistička zajednica BBŽ
- Turističko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar
- Narodna knjižnica „Petar Preradović“
- Pučko otvoreno učilište Bjelovar
- Omega IT d.o.o.
- Društvo multiple skleroze BBŽ,
zatim praktikanti u sklopu projekta, članovi upravnih tijela Udruge te predstavnici:
- CeDePe-a Zagreb
- Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom
- Grada Bjelovara
- HZZ-a PU Bjelovar
- HGK – Županijske komore Bjelovar
- Centra za socijalnu skrb Bjelovar
- tvrtke WMD.



VALENTINOVO U KOPRIVNICI

Udruga Bolje sutra iz Koprivnice organizirala je 16.02.2016. godine prigodno druženje povodom praznika Valentinova. Nakon dolaska pozdravila je sve prisutne predsjednica Marija Mraz te poželjela ugodan boravak.

Valentinovo u Koprivnici

Valentinovo u Koprivnici

Valentinovo u Koprivnici

Volonterka je sve prisutne podsjetila zašto slavimo Valentinovo, povela nas kroz povijest obilježavanja praznika.Slijedile su igre asocijacije, čitanje priče o ljubavi, uz aktivno sudjelovanje svih sudionika.

Valentinovo u Koprivnici

Druženje je nastavljeno uz domjenak i fotografiranje.
Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljalo je petero članova.



SASTANAK PREDSTAVNIKA VOLONTERSKOG CENTRA ZAGREB (VCZ-a) S PREDSTAVNICIMA ORGANIZATORA VOLONTIRANJA

Održan je u organizaciji Volonterskog centra Zagreb, u četvrtak 18. 2. 2016. godine u 14:30 sati, u prostorijama Volonterskog centra Zagreb, Ilica 29.

Sastanak je vodila gđa Jeli Prgić Znika, izvršna direktorica VCZ-a.

Teme:
- razmjena iskustava
- daljnje obveze organizatora volontiranja
- potpisivanje ugovora o pružanju mentorstva između Volonterskog centra Zagreb i Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

Sastanak VCZ-a s organizatorima volorntiranja

Sudionici:
- predstavnici Volonterskog centra Zagreb
- predstavnici organizatora volontiranja
- predstavnici „Lokalnog volonterskog centra UTIB“ – Tomislav Novosel, prof., i Nikolina Posuda, bacc. therap. occup.



SAVJETOVANJE O STRATEŠKIM CILJEVIMA I OBLICIMA PODRŠKE U NOVOM ČETVEROGODIŠNJEM RAZDOBLJU

(ZAGREB, hotel Dubrovnik – 18. veljače 2016.)

Održano je u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, u četvrtak 18. 2. 2016. godine, Zagreb, hotel Dubrovnik.

Nacionalna zaklada je vodeća javna institucija za suradnju, povezivanje i financiranje organizacija civilnoga društva u Republici Hrvatskoj koja od 2006. godine ima međunarodno priznati certifikat HRN ISO 9001:2008 za upravljanje procesom dodjele financijskih potpora udrugama.

Savjetovanje Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva

Savjetovanje je vodila upraviteljica Nacionalne zaklade, gđa Cvjetana Plavša-Matić, mag. oec.

Javno savjetovanje bilo je prigoda da se s predstavnicima zainteresirane javnosti raspravi o svim prioritetima i mogućnosti razvoja civilnoga društva u idućem razdoblju koje će biti u znaku novih društvenih promjena i izazova.

Savjetovanje Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva

Savjetovanje Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva

Postavljeni su sljedeći strateški ciljevi:
1. građanski aktivizam
2. izgradnja kapaciteta civilnoga društva
3. međusektorska i sektorska suradnja
4. javni utjecaj i vidljivost OCD-a
5. društvene inovacije i zapošljavanje.

Također, upraviteljica je na savjetovanju predstavila rezultate internetskog savjetovanja koje je bilo otvoreno od 4. do 25. studenoga 2015. godine, a kojemu je bio cilj ocijeniti dosadašnju provedbu Strategije djelovanja Nacionalne zaklade za razdoblje 2012. − 2016. te predložiti nove strateške ciljeve i poboljšanja za iduće četverogodišnje razdoblje od 2016. do 2020. godine.

Savjetovanje Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva

Sudionici:
- zainteresirana javnost
- Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Tomislav Novosel, prof., i Nikolina Posuda, bacc. therap. occup.



4. NACIONALNA KONFERENCIJA O RIJETKIM BOLESTIMA

Održana je 12.02.2016. godine u hotelu Westin u Zagrebu.

Nacionalna konferencija o rijetkim bolestima

Konferenciju je otvorio gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić.
Akademik Željko Rainer, predsjednik Sabora pozdravio je sve prisutne te obećao veću brigu za oboljele od rijetkih bolesti.

S obzirom da je konferencija bila s međunarodnim sudjelovanjem svoja izlaganja i iskustva prenijeli su i gosti iz Danske, Norveške, Slovenije, Makedonije te Srbije. Predavači su se složili da je potrebno poboljšati skrb o bolesnicima s rijetkim bolestima, osigurati novac za liječenje rijetkih bolesti i svakako više međusobno surađivati u dijagnostici i liječenju rijetkih bolesti.

Nacionalna konferencija o rijetkim bolestima

Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar kao članice Hrvatskog saveza za rijetke bolesti predstavljali su predsjednik UTIB-a prof.Tomislav Novosel i voditeljica kluba za rijetke bolesti UTIB-a Ines Seleš.



RADIONICA ZA UMREŽAVANJE I IZRADU PROJEKTNIH PRIJEDLOGA U SKLOPU “EUROPA ZA GRAĐANE 2014. - 2020.”

U petak 5. 2. 2016. godine u Zagrebu, u prostorima Kuće Europe, A. Cesarca 4, održana je radionica za potencijalne prijavitelje programa „Europa za građane“.

Program „Europa za građane 2014. – 2020.“ promiče aktivno europsko građanstvo, jačanje građanske participacije u Europskoj uniji, izravno utjecanje na strategije i politike, a namijenjen je jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, organizacijama civilnoga društva i drugim neprofitnim organizacijama, poput obrazovnih, kulturnih i istraživačkih institucija. Program je podijeljen u dvije cjeline: 1. Europsko sjećanje i 2. Demokratski angažman i građansko sudjelovanje koja se sastoji od tri mjere – Bratimljenje gradova, Umrežavanje gradova i Projekti civilnoga društva.

Europa za građane

Sudionike je u ime Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj pozdravila gđa Andrea Horvat, a radionicu su vodili Maja Tomičić i Luka Margan iz Ureda za udruge Vlade RH.

Europa za građane

Našoj udruzi interesantna je „Mjera projekata civilnog društva“ kojom će se poduprijeti projekti koje provode transnacionalna partnerstva i promiču prilike za solidarnost, društveni angažman i volontiranje na razini Unije.

Cilj radionice bio je okupiti predstavnike neprofitnih organizacija i jedinica lokalne i područne (samo)uprave te ih detaljno upoznati s mogućnošću ostvarivanja financijskih potpora u sklopu programa „Europa za građane“.

Uz osnovne informacije o programu te načinu prijave, sudionici su imali priliku iznijeti svoje projektne ideje te raspraviti o istima.

Teme:
- predstavljanje Programa
- predstavljanje primjera dobre prakse; Luka Rinčić, Festival tolerancije – Festival židovskog filma Zagreb i Tanja Miloš, Grad Zagreb.
- razrada projektnih ideja u grupama
- predstavljanje projektnih prijedloga i rasprava.

Europa za građane

Sudionici:
- predstavnici neprofitnih organizacija i jedinica lokalne i područne (samo)uprave
- Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Tomislav Novosel, prof., i Nikolina Posuda, bacc. therap. occup.

Europa za građane



„LOKALNI VOLONTERSKI CENTAR UTIB“ i EDUKACIJA VOLONTERA I ZAINTERESIRANIH GRAĐANA

U četvrtak 4. 2. 2016. godine u 10 sati, u prostorijama Visoke tehničke škole Bjelovar, E. Kvaternika 4, održana je tiskovna konferencija o provedbi projekta „Lokalni volonterski centar UTIB“ financiranog od Ministarstva socijalne politike i mladih te edukacija volontera i zainteresiranih građana.

Edukacija volontera i zainteresiranih građana
Edukacija volontera i zainteresiranih građana

Teme:
- O projektu „Lokalni volonterski centar UTIB“ -> Tomislav Novosel, prof.
- Projektne aktivnosti, rezultati, iskustva -> Nikolina Posuda, bacc. therap. occup.
- područja djelovanja
- predviđene aktivnosti
- postignuti rezultati
- aktivnosti volontera.
- Podjela volonterskih knjižica i potvrda o volontiranju -> Nikolina Posuda, bacc. therap. occup. i Antonia Buzuk, bacc. oec.
- Proglašenje „najvolonterke“ -> Tomislav Novosel, prof.
- najvolonterkom 2015. godine proglašena je Josipa Vitković koja je volonterskim angažmanom (pripomoć u dnevnom centru, instrukcije) uvelike doprinijela radu Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

Edukacija volontera i zainteresiranih građana
Edukacija volontera i zainteresiranih građana
Edukacija volontera i zainteresiranih građana
Edukacija volontera i zainteresiranih građana

Nakon tiskovne konferencije, voditeljica projekta, koordinatorica i stručni suradnik proveli su obrazovni ciklus izobrazbe volontera kroz sljedeće teme:

- Civilno društvo i rad Udruge -> Tomislav Novosel, prof.
- Volontiranje – uvod, vrste volontera, motivacija -> Nikolina Posuda, bacc. therap. occup.
- Zakon o volonterstvu, prava i odgovornosti, etički kodeks -> Antonia Buzuk, bacc. oec.

Sudionici:
- predstavnici Grada Bjelovara
- predstavnici Centra za socijalnu skrb Bjelovar
- predstavnici II. OŠ Bjelovar
- predstavnici IV. OŠ Bjelovar
- predstavnici Gimnazije Bjelovar
- članovi upravnih tijela Udruge
- volonteri.

Edukacija volontera i zainteresiranih građana

Zahvalinica Josipi Vitković.pdf



ANTIDISKRIMINACIJSKA RADIONICA

U organizaciji UTIB-a 28. siječnja 2016.g. održana je tiskovna konferencija u sklopu trogodišnjeg programa „Socijalno uključivanje djece i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom“ u prostorijama Ekonomskog fakulteta Bjelovar. Kao uvod u interaktivnu radionicu pod nazivom „Antidiskriminacijska radionica“, konferencija je bila prvi dio programa osmišljenog i usmjerenog ka senzibilizaciji zainteresirane javnosti i lokalne zajednice za prava i probleme naše ciljane skupine, osoba s tjelesnim invaliditetom te podizanju javne svijesti o diskriminaciji.

Antidiskriminacijska radionica

Konferencija je započela prigodnim pozdravima i uvodnim riječima predsjednika UTIB-a Tomislava Novosela, prof., koji je referirajući se na Zakon o suzbijanju diskriminacije u Hrvatskoj naglasio važnost sustavne borbe protiv predrasuda i diskriminacije ranjivih skupina u društvu.

Antidiskriminacijska radionica

Drugi dio programa obuhvatio je radionicu koja je osmišljena u dva dijela s ciljem osnaživanja i razvijanja praktičnih vještina osoba s tjelesnim invaliditetom za prepoznavanje i prevenciju diskriminacije. Radne instruktorice iz UTIB-a Ana Listeš, bacc.therap.occup. i Josipa Vitković, prof. bile su moderatorice i voditeljice radionice.

Antidiskriminacijska radionica

Prvi dio radionice bio je namijenjen upoznavanju s pojmovima kao što su stereotipi, predrasude i diskriminacija. Kroz prezentacijski prikaz različitih oblika negativnih ponašanja i svih oblika diskriminacije te mehanizama za borbu protiv istih, naglasila se problematika današnjeg modernog života te potreba za promjenom društvenih stavova i predrasuda.

Antidiskriminacijska radionica
Antidiskriminacijska radionica

Drugi dio radionice bio je interaktivnog karaktera te je omogućio uključivanje svih sudionika u samu radionicu. Koristeći interaktivno kazalište, odnosno metodu forum-kazalište, uprizorena je scena iz svakodnevnog života. Scenski prikaz jednog dana života osobe s invaliditetom prikazao je česte oblike nepravde, unutarnje i vanjske barijere, a u izvedbi su vrlo uspješno sudjelovali i intervenirali naši članovi i gosti. Cilj ovog dijela radionice kao i metode forum-kazalište bio je putem konstruktivnog dijaloga doći do različitih načina rješavanja određenih oblika društvene nepravde.

Sudionici konferencije i radionice bili su predstavnici Bjelovarsko-bilogorske županije, predstavnici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, predstavnici Centra za socijalnu skrb, Članovi upravnih tijela Udruge i članovi Udruge.

Antidiskriminacijska radionica



TISKOVNA KONFERENCIJA O ODRŽIVOSTI PROJEKTA „OSNAŽIVANJE OBITELJI I DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJ

Održana je u organizaciji Grada Bjelovara, 11. 1. 2016. godine u Bjelovaru, mala vijećnica Grada Bjelovara, E. Kvaternika 2.
Tom prilikom navedene su mjere i aktivnosti koje se poduzimaju u smislu osiguranja nastavka pružanja socijalnih usluga (radna terapija i logopedska terapija) koje su do 20. prosinca 2015. godine bile financirane iz EU projekta pod nazivom „Osnaživanje obitelji i djece s teškoćama u razvoju“, Grant ugovor broj HR.2.3.03-0012, u sklopu IPA IV. komponente “ Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici  faza II“, kojega je Udruga tjelesnih invalida Bjelovar provodila kao partner u projektu Hrvatskom savezu udruga cerebralne i dječje paralize.

TISKOVNA KONFERENCIJA O ODRŽIVOSTI PROJEKTA „OSNAŽIVANJE OBITELJI I DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU“

Grad Bjelovar i Bjelovarsko-bilogorska županija potpisivanjem Protokola o podršci djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima, 30. lipnja 2015. godine, prihvatili su Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar kao strateškog partnera pri razvoju socijalnih usluga u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji kojega će podržavati u radu i pružati mu logističku i financijsku podršku u skladu s financijskim mogućnostima Proračuna (https://utib.hr/invalidi-dogadjaji/potpisivanje_protokola_o_podrsci_djeci_s_teskoama_u_razvoju/).

Sukladno tomu, Grad Bjelovar je financijski podržao spomenute usluge te se one nastavljaju.

Očekuje se primjerena podrška Bjelovarsko-bilogorske županije!

Obvezu nositelja aktivnosti preuzela je udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju „Bjelovarski leptirići“ koja je, na čelu s predsjednicom gđom Slobodankom Pećar, osigurala dodatna sredstva za nastavak održivosti usluga potrebitih djeci s teškoćama u razvoju.

Udruga tjelesnih invalida Bjelovar pripomagat će novoosnovanoj udruzi svojim stručnim znanjima i kapacitetima te ustupanjem prostora za održavanje aktivnosti i didaktičkom opremom. 

TISKOVNA KONFERENCIJA O ODRŽIVOSTI PROJEKTA „OSNAŽIVANJE OBITELJI I DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU“

Sudionici tiskovne konferencije bili su predstavnici organizatora (gradonačelnik Antun Korušec, dipl. politolog, sa zamjenicama − Lidijom Novosel, prof. i Jasnom Višnjević, upravnom pravnicom, te pročelnik Odjela za društvene djelatnosti, mr. sc. Milan Mateković, prof.), predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar (Tomislav Novosel, prof.), predsjednica „Bjelovarskih leptirića“ (Slobodanka Pećar, bacc. admin. publ.) i pružateljice socijalnih usluga (Nikolina Posuda, bacc. therap. occcup. i Matea Pleskalt, mag. logopedije).

Stranica 42 od 61 //« First  <  40 41 42 43 44 >  Last »