Događaji
Povodom 30. godišnjice rada Udruge osoba s invaliditetom i 55. godišnjice Udruge za parasport i rekreaciju Daruvar, u Hotelu Terasa u Daruvaru održani su dana 22.05.2024. godine sportsko-rekreativni susreti osoba s invaliditetom.
Nakon okupljanja, doručka i pozdravne riječi domačina i gostiju održana su sportska natjecanja u belotu, pikadu, visećoj kuglani i igri nabaci krug.
Natjecanja su se odvijala u prekrasnom Julijevom parku, a sportaši Udruge tjelesnih invalida Bjelovar najbolji su bili u visećoj kuglani dok su u belotu osvojili drugo mjesto što je u konačnici donijelo treće mjesto u ukupnom poretku svih ekipa po osvojenim odličjjima.
Poslije podijele odličja nastavljeno je druženje uz muziku do kasnih popodnevnih sati.
Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su;
1. Zlata Bajs
2. Draga Uremovvić
3. Anđelko Skukan
4. Dušan Duduković
Održan je 18. svibnja 2024. godine na ribnjacima Vujčevac, kojima gospodari ŠRD „Česma“ Bjelovar. Sudionici – ribolovne ekipe suradničkih udruga: UHB Korenovo, UI ILO Ivanec, UOI Koprivničko-križevačke županije, UOI Virovitica, UI Daruvar, ŠRD „Česma“ Bjelovar i ekipa UTIB-a.
Nakon doručka i izvlačenja startnih brojeva, ribolovci su zauzeli svoja takmičarska mjesta; natjecanje je počelo u 9:30 h.
Naša radna ekipa volonterki Nada Bilek, Ankica Krog i Ivanka Punčikar Opitz obilazile su takmičare, donosile im potrebnu vodu ili pružale eventualno potrebnu pomoć.
Na znak suca, u 12:30 h završeno je natjecanje i prišlo se vaganju ulovljene ribe koja je vraćena u ribnjak 2 na kojem je takmičenje i održano.
Ribolovci 7 natjecateljskih ekipa, dakle 21 ribolovac, ulovili su ukupno 110,26 kg ribe što u prosjeku čini više od 5 kg ribe i pokazatelj da je ribnjak pun ribe!
Ribolovna sreća nije svima bila naklonjena tako da su rezultati ulova varirali od najmanjeg 0,5kg do 7,26 kg.
Pojedinačno prvo mjesto zauzeo je naš član (UTIB) Božidar Kranjec sa ulovljenih 7,26 kg ribe (amur 3,3 kg), drugo mjesto sa ulovljenih 7,18 kg ribe zauzeo je Željko Kljaić iz UI Daruvar i treće mjesto u pojedinačnom plasmanu sa ulovljenih 6,8 kg ribe pripalo je Vladi Novak iz UOI Koprivničko-križevačke županije.
Pojedinačnim pobjednicima kao i ekipama pripali su pehari koje je slavodobitnicima uz prigodni pozdravni govor i čestitke na postignutim rezultatima uručio predsjednik UTIB Tomislav Novosel, prof.
Pobjednički pehar za osvojeno ekipno prvo mjesto pripalo je UI Daruvar za ukupno ulovljenih 18,35 kg ribe, drugoplasirana ekipa su ribolovci ŠRD „Česma„ Bjelovar sa ulovljenih 14,21 kg ribe i trećeplasirani su ribolovci ekipe UHB Korenovo.
Fotografiranjem slavodobitnika s predsjednikom UTIB Novosel Tomislavom susret je nastavljen ručkom i druženjem sudionika kupa.
Pozdravom i zahvalom zamjenika predsjednika UTIB-a i predsjednika Kluba ribolovaca Vlade Benčaka na sudjelovanju i zahvalom domaćinu ŠRD „Česma„ Bjelovar, predsjedniku Predavec Alenu i sucu Čizmazija Anđelku završen je kup, pozdravom na susretima u suradničkim udrugama.
Ribolovna ekipa UTIB-a u sastavu Božidar Kranjec, Milan Rakovčan i Vlado Benčak sudjelovala je na ribolovnom susretu kod udruge invalida ILO Ivanec, 10. svibnja 2024. godine.
Susret i takmičenje su održani na bajeru „Barutana“ kojim gospodari ŠRD Ivanec, u predgrađu grada Ivanca. Sudionike susreta po dolasku je pozdravio predsjednik UOI ILO Ivanec Putarek Juraj.
Na znak suca, u 12,00 sati završeno je takmičenje i prišlo se vaganju ulovljene ribe.
Poslije ručka, proglašeni su pojedinačni i ekipni pobjednici:
1. mjesto ekipno osvojila je ekipa domaćina ILO Ivanec s ulovom 12,931 kg ribe,
2. mjesto ekipa ŠRD Ivanec s ulovom 12,874 kg ribe,
3. mjesto ekipa UTIB s ulovom 8,579 kg ribe,
4. mjesto ekipa UOI Virovitica s ulovom 5,164 kg ribe.
1. mjesto pojedinačno, ukupni plasman, osvojio je Stjepan Vuk (ILO Ivanec),
2. mjesto pojedinačno, ukupni plasman, osvojio je Božidar Kranjec (UTIB),
3. mjesto pojedinačno osvojio je Milan Rakovčan, (UTIB).
Članovi literarne radionice posjetili su 16.05.2024. Geoinfo centar u Voćinu koji djeluje u okviru Papuk Geo parka koji je pod zaštitom UNESCO-a još od 2007. godine i član je Svjetske mreže geoparkova i Europske mreže geoparkova kao prvi geopark u Hrvatskoj.
Geoinfo centar kroz multimedijalni i interaktivni postav početna je točka za upoznavanje s Geoparkom Papuk. Građevina Geoinfo centra prati ekspresivnost forme dok odabir materijala i teme postava korespondiraju sa značajkama geolokaliteta u Geoparku Papuk (osobito lokalitetom Rupnica koji je prvi geološki spomenik prirode u Hrvatskoj) te ostalim prirodnim i kulturno-povijesnim vrijednostima Papuka.
Izložbeni prostor proteže se gotovo kroz čitavu građevinu a postav Geo info centra oblikovan je na suvremeni način, prilagođen posjetiteljima različitih uzrasta, stupnja predznanja i interesa. Posjetitelji se već na ulaznom prostoru mogu upoznati sa Svjetskom i Europskom mrežom geoparkova te sa sustavom zaštite prirode u Hrvatskoj – na interaktivnim ekranima.
Obilazak uz stručno vodstvo započeli smo u 3D kino dvorani (odnosno 6D višeosjetilnoj dvorani) koja nas je oduševila svojim efektima. Nastavili smo kroz postav geologije, biologije i kulturno-povijesne baštine – koji su praćeni multimedijalnim sadržajima (interaktivni ekrani, virtualna stvarnost u nišama), vjernim prikazima i rekonstrukcijama te stvarnim artefaktima i dijelovima prirode.
Park prirode Papuk posjetili smo samo na kotačima jer nažalost ni sam ulaz u park a ni Planinarski dom Jankovac Papuk smješten na 475 metara nadmorske visine, okružen šumom, netaknutom prirodom, čistim zrakom i prostranom livadom nije pristupačan.
Po povratku smo se okrijepili u ugodnom okruženju EPIcentra “Sequoia“, mjesta gdje u samom srcu Slatine živi golemi mamutovac iz reda sekvoja. Nastavili smo umorni od toliko naučenog, punih trbuščića i dojmova u novom kombiju punom smijeha i pjesme, naravno i naše eurovizijske pobjedničke koju smo svi zapjevali.
Sudionici: Marko Mišić, Adriana Krog, Božica Pečar, Katarina Pospišil, Mihael Mandić, Sanela Habalija, Karla Polančec, vrijedni vozač i pomoćnik osobama s invaliditetom Dražen Horvat i voditeljica literarne radionice Monika Kezić.
21. Bjelovarski odjeci kazališta, popularni BOK fest, započeo je 26.04.2024. svečanim otvorenjem u Gradskom muzeju Bjelovar i koncertom BOK Alfa Jukebox na paviljonu u središnjem gradskom parku.
Svake godine na repertoaru su najpopularnije predstave u Hrvatskoj, a česta su i gostovanja stranih kazališta. Kako se s godinama festival sve više razvijao, uz 11. kazališnih predstava svoje mjesto našla su mnoga popratna događanja, poput Rukometnog BOK turnira, Retro partyja, Glumačke moto alke i Izložbe glumaca, za koju glumci vole reći da je jedinstvena u svijetu te po prvi put Pub BOK kviz koji je vodio Joško Lokas. Grad Bjelovar je glavni pokrovitelj, a organizator je Pučko otvoreno učilište uz potporu Ministarstva kulture i medija. Kazališni festival završio je 09.05.2024.
Članovi Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, među kojima su prednjačili polaznici literarne radionice, uživali su na sljedećim predstavama:
26.04.2024. Predstava: Teror, Hrvatsko kazalište Pečuh
27.04.2024. Predstava: Bilo jednom na Brijunima, Koprodukcija Bitef teatra, Kreativne produkcije Joca Art i Centra za kulturu Svilajnac
28.04.2024. Predstava: Mišolovka, Narodno pozorište Sarajevo
29.04.2024., Predstava: Zakon Zagore, Gradsko kazalište mladih Split
30.04.2024. Predstava: Početak, Teatar EXIT
02.05.2024. Predstava: 2024., Bjelovarsko kazalište
03.05.2024. Predstava: Spaljena, Kazalište Gavella
04.05.2024. Predstava: Malograđanska svadba, Kameni teatar 55 Sarajevo
07.05.2024. Predstava: Zato što sam žena, zar ne?, Bjelovarsko kazalište
08.05.2024. Predstava: Balkanski špijun, Narodno pozorište Beograd
09.05.2024. Predstava: Balkanski špijun, Narodno pozorište Beograd
Održana je, po prvi put u Hrvatskoj, u utorak, 07. svibnja 2024.godine u novoj zgradi Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) Ruđera Boškovića u Getaldićevoj ulici 4, u Zagrebu, u organizaciji konzorcija AccessibleEU.
Glavni suorganizatori su: Hrvatska komora arhitekata, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Savez osoba s invaliditetom Hrvatske, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo turizma i sporta, Grad Zagreb, Javna vatrogasna postaja Grada Zagreba, a sudjeluju i druge inženjerske komore, udruge osoba s invaliditetom, fakulteti, stručne organizacije i pojedinci specijalizirani za temu pristupačnosti.
Tema konferencije: Pristupačnost izgrađene okoline u Hrvatskoj – Od pravilnika do tehničkog propisa.
S obzirom da je sve veći broj pitanja pojedinaca, udruga osoba s invaliditetom, predstavnika institucija, projektnih ureda pa i medija, jer kao što vjerojatno znate, Pravilnik o osiguranju pristupačnosti zgrada osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti koji je dvadesetak godina u uporabi, od 28. lipnja 2025. godine postaje istoimeni Tehnički propis pa je sudionicima konferencije potrebno stručno obrazložiti sadržajne promjene i način primjene, a ujedno analizirati recentne probleme i predložiti načine njihovih rješavanja.
Radionica AccessibleEU organizirana je u suradnji s Hrvatskom komorom arhitekata i Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Glavna tema je pristupačnost izgrađenog okoliša.
Ciljevi konferencije su edukacijski, stručno-analitički i implementacijski-operativni za poboljšanje svakodnevne prakse inženjera, edukatora u školama i sveučilištima te raznim odjelnim institucijama, predstavnicima udruga i osobama s invaliditetom.
Ciljevi su i u prenošenju najnovijih informacija o nacionalnim i EU propisima, koje u svim tematskim područjima (izgrađeni okoliš, promet, IT i pravno-zakonodavni okvir EU) AccessibleEU izvrsno distribuira nacionalnim stručnjacima, koji ga dalje sinergijski prenose odgovarajućim institucijama i svim pravnim i fizičkim dionicima za uključivost.
U radu Konferencije sudjelovali su predsjednik UTIB-a T. Novosel, prof. i voditeljica ureda/koordinatorica N. Bilek.
U organizaciji HVIDRE Petrinja u subotu 27.04.2024. godine u Udruzi veterana domovinskog rata grada Petrinje odigrano je prvo kolo Male lige viseće kuglane, a ujedno i „Garin memorijal“ u spomen na Hrvatskog branitelja Petrinje narednika Nikolu Pavičića Garu.
Ove godine Mala liga broji sedam ekipa i to HVIDRE Petrinje, Topuskog, Susedgrada, UHDDR Bjelovar, PTSP Bjelovar i Sisačko-moslavačke županije i Udruga tjelesnih invalida Bjelovar. Nakon okupljanja pristupilo se polaganju vijenaca na grob narednika Pavičića, a zatim i paljenju svijeća poginulim braniteljima Petrinje kod križa ispred Veteranskog centra.
Samo natjecanje je proteklo u veseloj, ali sportskoj atmosferi, a najbolji su bili predstavnici HVIDRE Susedgrad dok su predstavnici Udruge tjelesnih invalida Bjelovar zauzeli peto mjesto. Nakon natjecanja uslijedilo je druženje do kasno popodne.
Slijedeća dva kola će se odigrati u Topuskom gdje će domaćini biti HVIDRA Topusko i PTSP Sisačko-moslavačke županije.
Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar su predstavljali:
1. Zlata Bajs,
2. Zdenka Šorša,
3. Martina Tukerić i
4. Josip Cimerman.
Dana 26.04.2024. godine (petak) s početkom u 16.00 sati u Velikoj vijećnici Gradske uprave Bjelovar, na Trg Eugena Kvaternika 2, I. kat održana je informativna radionica koju je organizirao Centar za cjeloživotno učenje i kulturu (CUK) Bjelovar u sklopu projekta “Centar za razvoj kreativnih industrija” (KUL).
Ova informativna radionica pruža priliku za sve zainteresirane pojedince koji žele svoju kreativnost pretvoriti u izvor prihoda i educirati se o poduzetništvu u kreativnim industrijama. Razvoj poduzetništva u kreativnim industrijama nosi sa sobom niz mogućnosti za pojedince koji se uključe u ovaj projekt. Sudionici će imati priliku razviti svoje kreativne ideje u profitabilne poslovne poduhvate kroz program projekta. Bit će educirani i povezani s kreativcima iz partnerskih zemalja, te će im biti osigurano znanje potrebno za pokretanje poslovanja u sektorima mode i dizajna, umjetničkih zanata ili održivog kulturnog turizma.
Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar na informativnoj radionici predstavljale su Monika Kezić i Tea Bošnjak.
Dana 25.04.2024. godine (četvrtak) ispred Hotela Art`earia, V. Lisinskog 2, s početkom u 9:20 sati počela je svečana inauguracija novog kombi vozila s podiznom rampom u vlasništvu Udruge tjelesnih invalida Bjelovar. Za vozilo ukupne vrijednosti nešto više od 60 tisuća eura, kako je prilikom primopredaje vozila istaknuo predsjednik Udruge Tomislav Novosel, najveće donacije Udruga je dobila od Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara koji su isplatili iznose svaki nešto više od 13.000,00€ i Zagrebačka banka, 6 .600,00€.
Više o svemu na:
Cilj akcije „I MI I VI – ZA KOMBI SVI“ pokrenute prije dvije godine bio je poboljšati mobilnost odraslih osoba i djece s tjelesnim invaliditetom, omogućiti obilazak nepokretnih i slabo pokretnih članova radi pružanja savjeta i osobne pomoći; osigurati prijevoz osoba s tjelesnim invaliditetom do liječnika i bolnice te do institucija koje pružaju javne usluge, osigurati prijevoz djece s tjelesnim invaliditetom do škole i natrag, osigurati prijevoz osoba s tjelesnim invaliditetom na sportska natjecanja, izlete i susrete.
Predsjednik Udruge Novosel također ističe – Naša Udruga broji 1000 članova od kojih njih više od 400 ima potrebu za ovim vozilom. Naime, za njih vozila javnog prijevoza nisu pristupačna i novo kombi vozilo će im umnogome pomoći i olakšati normalno funkcioniranje u svakodnevnim aktivnostima. Vozilo će nesporno značajno povećati mobilnost osoba s tjelesnim invaliditetom.
Treba napomenuti da su, pored Bjelovarsko-bilogorske županije, Grada Bjelovara i Zagrebačke banke, kao najvećih donatora, prisutni i mali donatori na lokalnoj razini, poduzetnici, privatne osobe te ostali donatori.
– Plan je bio da vozilo procijenjeno na 400 tisuća kuna nabavimo uz pomoć Županije koja bi dala 100 tisuća kuna, Grad Bjelovar još 100 tisuća kuna, drugih gradova i općina 100 tisuća te još 100 tisuća od sponzora i donacija. Na koncu su Županija i Bjelovar dali svoje, treći je najveći financijer ZABA s 50 tisuća kuna, dok neke općine nisu dale niti centa kao primjerice Štefanje; nadam se da će se uključiti jer nam još fali 15 tisuća eura obzirom da je vozilo na koncu stajalo 60 tisuća eura – kazao je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Župan BBŽ Marko Marušić izrazio zadovoljstvo zbog uspješno provedene akcije:
– Mi kao Bjelovarsko-bilogorska županija smo se uključili u ovu hvale vrijednu akciju kupnje novog kombi vozila s podiznom rampom koje je itekako bilo potrebno članovima Udruge i siguran sam da će se ono koristiti na najbolji način kako bi osobama s invaliditetom pomogla u svakodnevnom životu i obavljanju raznih aktivnosti. Želim vam svima puno sigurnih kilometara i mi ćemo se kao Županija i dalje uključivati u ovakve i slične hvale vrijedne akcije kako bi pomogli našim sugrađanima osobama s invaliditetom – kazao je župan Marušić dodajući da je Županiju u tu svrhu nedavno raspisala i poseban Javni poziv na koji se mogu javiti sve udruge vezane za osobe s invaliditetom.
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak također je pozdravio akciju i zahvalio svima koji su u njoj sudjelovali te najavio da će Grad Bjelovar i dalje podržavati ovakve i slične akcije.
Sudionici:
1. Bjelovarsko-bilogorska županija – župan Marko Marušić;
2. Bjelovarsko-bilogorska županija – Andrea Bengez, pročelnica UO za zdravstvo, demografiju i mlade;
3. Grad Bjelovar – gradonačelnik Dario Hrebak;
4. Euroherc osiguranje – Dominik Trnski, direktor;
5. Auto kuća Kržak – Boris Blum, voditelj;
6. Tvrtka „Multipartner“, Kukuljanovo, Rijeka, nadogradnja – stručni suradnik Nevio Klarić;
7. Udruga tjelesnih invalida Bjelovar – Tomislav Novosel, prof., predsjednik Udruge;
8. Udruga tjelesnih invalida Bjelovar – Vlado Benčak, dopredsjednik Udruge
9. Udruga gluhih i nagluhih Bjelovar – Stevo Filipović, predsjednik Udruge i predsjednik UIB;
10. Udruga osoba s intelektualnim teškoćama – Edita Bohaček, predsjednica;
11. Članovi upravnih tijela UTIB – Antun Oremović, Antun Majurec, Ankica Krog, Draga Uremović, Josip Slivar;
12. Zaposlenici UTIB – Nada Bilek, Monika Kezić, Tea Bošnjak, Dražen Horvat;
13. Tajnica UIB – Štefica Diebalo;
14. Korisnici i asistenti – Ana Babec, Branka Friml, Adriana Krog, Katarina Pospišil, Božica Pečar, Damir Glavak, Anka Mamić, Radmila Lang;
15. Članovi Udruge – Višnja Jeličić, Milan Rakovčan, Zdenko Kulej, Marica Uremović.
Dana 19.04.2024. godine (petak) s početkom u 11.00 sati u svečanoj dvorani Hotela Art`earia, V. Lisinskog 2, Bjelovar održana je tiskovna konferencija povodom završetka provedbe prve godine programa usmjerenog promoviranju i razvoju volonterstva na području Republike Hrvatske u 2023. – 2024. godini „Lokalni volonterski centar UTIB“. U bazi Udruge upisan je 51 volonter, a 14 je aktivnih među kojima ima i mladih.
Projekt je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike s 9 tisuća eura.
Tomislav Novosel, prof. predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar pozdravio je goste i partnere, otvorio konferenciju i naglasio: – Želim ilustrirati koliko smo posvećeni tom poslu. Posao radimo devet godina i učimo na primjerima najboljih na svijetu. Preko algoritma koji je razvio Centar za volontiranje u Zagrebu, koji je taj model preslikao sa zapada, iz Kanade pohađali smo edukaciju; troje ljudi iz Udruge dobilo je certifikat koordinatora, među njima i ja!
Dotaknuo se i dvije važne aktivnosti u kojima su volonteri dali sve od sebe – Dali su sve od sebe i više od toga u dva projekta koje smo ove godine počeli i skoro završili. To je nabavka kombija. Kombi je nabavljen i košta 62 tisuće eura!
Drugi izuzetno važan projekt je provedba Zakona o osobnoj asistenciji koji vodimo uz nadležnost Centra za socijalni rad.
Istaknuli su kako se pojedini poslovi vrlo teško obavljaju bez pripomoći volontera – aktivnosti kao što su razne radionice za djecu i odrasle osobe s invaliditetom. Potrebna je volonterska pripomoć koja se odnosi na asistenciju prilikom priprema i natjecanja (dodavanje rekvizita), zatim pripomoć u učenju/instrukcije koju instruktori djelomično odrađuju i volonterski, pripomoć potrebna i pri organizaciji tiskovnih konferencija i okruglih stolova te dijeljenju letaka.
Opći cilj projekta je doprinijeti promociji i razvoju volonterstva na području Grada Bjelovara i Grada Čazme, a samim time Bjelovarsko-bilogorske županije te na području Republike Hrvatske, dok su posebni ciljevi programa:
• povećati broj građana (posebice mladih) uključenih u volonterske aktivnosti na području lokalne zajednice
• povećati broj organizatora volontiranja na lokalnom području
• unaprijediti partnerske odnose između organizacija civilnog društva i jedinica lokalne i područne samouprave, te drugih institucija na lokalnoj i nacionalnoj razini u provedbi volonterskih projekata
• poticati razvoj novih oblika volontiranja
• poboljšati praksu vrednovanja volontiranja i priznavanja kompetencija stečenih volontiranjem koje će se moći primijeniti u daljnjem obrazovanju i zapošljavanju (osobito mladih)
Kroz program se, prvenstveno, utjecalo na uspješnu borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti, poboljšala se situacija ugroženih skupina, ojačala socijalna integracija i potpora aktivnom i dostojanstvenom starenju, međugeneracijskoj solidarnosti, ali i gospodarskom rastu. Nadalje, program je pridonio povećanju opsega i kvalitete usluga, ostvarenju holističkog načela u radu s korisnicima, uspostavljanju odnosa između pružatelja i primatelja usluga usmjerenog na svakog korisnika te uspostavljanju odnosa u zajednici.
Dob, obrazovanje i status razlikuju se od sredine do sredine, ali ono što je zajedničko svim volonterima jesu:
• ISKRENOST u želji za pomaganjem,
• OSJETLJIVOST za vrstu i način rada organizacije u kojoj se volontira,
• ODGOVORNOST za zadatak koji se prihvati,
• POŠTOVANJE privatnosti organizacije i njezinih članova,
• STRPLJENJE u odnosu prema drugim članovima, volonterima, zaposlenicima,
• SPOSOBNOST prihvaćanja prilike za pružanjem pomoći,
• SURADNJA i volja u poštovanju individualnih razlika
Postupak ulaska volontera u Bazu volontera UTIB:
• Upitnik za volontera
• Ugovor o volontiranju – sklapa se između volontera i organizatora volontiranja
• Volonterska knjižica – dokument koji služi za evidenciju volonterskih angažmana i edukacija u kojima je volonter sudjelovao
Više informacija možete dobiti na www.volonteri.utib.hr .
Sudionici:
1. Predstavnica Bjelovarsko-bilogorske županije – Monika Gregorić, UO za zdravstvo, demografiju i mlade;
2. Predstojnica Hrvatskog zavoda za socijalni rad PO Bjelovar – Daniela Popović;
3. Ravnateljica Komercijalne i trgovačke škole – Nataša Vibiral;
4. Predsjednik Udruge – Tomislav Novosel, prof.;
5. Dopredsjednik Udruge – Vlado Benčak;
6. Volonteri UTIB: Ivanka Punčikar Opitz, Draženka Gadanac, Đurđa Đumlija, Marko Kašnik, Ankica Krog;
7. Zaposlenici Udruge: Nada Bilek, Monika Kezić i Tea Bošnjak; zaposlenica UIB – Štefica Diebalo;
8. Sredstva javnog priopćavanja.
Sastanak kluba održan je 19. travnja 2024.godine u 13:00 u prostorijama UTIB-a. Sdionici: predsjednik UTIB-a Novosel Tomislava, prof. i članova kluba Kranjec Božidar, Rakovčan Milan, Mihelić Davor, Kraguljac Miroslav, Antolić Željko, Oremović Marica i Antun i voditelj kluba Benčak Vlado, zamjenik predsjednika UTIB-a.
Izostanak su opravdali Jerotić Dragan, bolest, Šorša Zdenka i Cimerman Josip, pregled kod liječnika KBC.
Članovi kluba iz 2023.g. Matin Đuro i Glogovčan Josip nisu pozvani jer više ne mogu ići u ribolov i zahvalili su se na članstvu u klubu ribolova UTIB.
Član kluba iz 2023.g. Vukobradić Dušan isključen je iz kluba jer nije podmirio svoje obaveze prema našem matičnom ŠRD „ Česma „ Bjelovar.
Sastanak je započet pozdravnom riječju predsjednika UTIB koji je pozdravivši članove kluba zahvalio na uspješnom radu i postignutim takmičarskim rezultatima u prošloj godini. Upoznao je članove kluba sa planom financiranja kluba u 2024.g. i uvjerenjem da će klub plan za ovu godinu i uspješno realizirati.
Voditelj kluba Vlado Benčak zahvalio je predsjedniku na podršci koju klub ima od strane naše udruge i njega osobno te upoznao članove o planiranom za ovu godinu.
Naš kup „ Tomaš 2024 „ održati ćemo 18. svibnja 2024.g. na ribnjacima Vujčevac u Tomašu kojima gospodari naše domicilno ŠRD „ Česma „ Bjelovar.
Pred pozivi za kup poslani su suradničkim udrugama i zamolbom da nas do 3. svibnja 2024.g. obavijeste o sudjelovanju i broju sudionika (takmičari i pratnja).
Za susret osiguravamo kemijski WC prilagođen potrebama osoba s invaliditetom jer postojeći ne udovoljava ni civilizacijski ni funkcionalno potrebama sudionika susreta.
Kranjec Božidar obavijestio nas je da je postignut dogovor i dato obećanje gradonačelnika i dogradonačelnika grada Bjelovara da će ove godine biti izgrđen adekvatni sanitarni čvor za potrebe kako ribolovaca tako i osoba s invaliditetom.
Prema sada dostupnim informacijama osim našeg kupa očekuju nas susreti u ILO Ivanec, UHB Korenovo ( 2x ), UOI Virovitica, UI Daruvar te UOI Koprivničko-križevačke županije.
Sastanak je završen ugodnim razgovorom sudionika o ribolovu i naročito o ribolovu u prošlim vremenima na rijeci Česmi – „MALA AMAZONA“.
Dana 19.04.2024. (četvrtak) od 10:00 do 14.00 sati u prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, Gundulićeva 1, održana je besplatna pravna pomoć Pravne klinike Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, socijalno ugroženim osobama s područja Gada Bjelovara.
Pomoć se pruža u potpuno prilagođenom prostoru pa tako i osobe s najtežim vrstama i stupnjem invaliditeta mogu dobiti sve potrebite informacije.
Pravna klinika funkcionira na način da studenti saslušaju klijenta, proučavaju i obrađuju predmet, a nakon toga pišu opću pravnu informaciju koja prolazi dodatnu provjeru od strane profesora i mentora na Pravnom fakultetu. Na ovakav način zainteresirani građani mogu saznati više o ostvarivanju prava na temelju članstva u udrugama osoba s invaliditetom, koja prava imaju i kako ih mogu ostvariti na temelju invaliditeta, što sve stoji na raspolaganju od prava s područja socijalne i zdravstvene skrbi, o pojedinostima sustava obrazovanja i mogućnostima ostvarivanja karijere u sustavu zapošljavanja, rada i profesionalne rehabilitacije, pitanjima sustava mobilnosti; dok studenti stječu važno iskustvo, rade na stvarnim predmetima, sa stvarnim ljudima.
Konferencija je, u organizaciji HSUTI-a održana po Programu ‘’Podrška prava – inkluziju olakšava’’, 15. travnja 2024. (ponedjeljak), u hotelu ‘’Academia’’, Tkalčićeva 88, Zagreb.
U okviru Konferencije održana su dragocjena predavanja na aktualne teme za osobe s invaliditetom i zaposlene u civilnom sektoru.
Detaljni Program rada Konferencije s popisom tema i predavača:
UTIB su na Konferenciji predstavljali predsjednik Tomislav Novosel, prof. i voditeljica ureda/koordinatorica Nada Bilek.
Dana 12.04.2023. godine (petak) s početkom u 17.00 sati u svečanoj dvorani restorana Golub, Franjevačka ul. 6a, Bjelovar Udruga tjelesnih invalida Bjelovar organizirala je kulturno-zabavnu večer pod nazivom „Pozdrav proljeću“.
Program je započeo u 17:30 sati pozdravnom riječi predsjednika Udruge Tomislava Novosela. Pozdravio je uvažene goste, zaposlenike volontere, asistente i korisnike i članove udruge koji su pridonijeli svojim radom i zalaganjem kako bi ovaj svečani događaj protekao u što boljem raspoloženju.
Nakon večere u 18.00 sati nastavljeno je druženje, ples, veselje i zabava sve do 23.00 sata uz glazbeni sastava „Stare staze“.
U Osijeku je od 12. do 14.04.2024. odžano Državno prvenstvo u parastolnom tenisu za žene i muškarce. Na prvenstvu je sudjelovalo preko 120 natjecatelja iz 18 klubova.
Natjecatelji su bili podijeljeni u kategorije 1-5 za natjecatelje u kolicima, u kategorije 6-10 za stojeće natjecatelje, kategoriju 11 za natjecatelje s intelektualnim teškočama i opću kategoriju za seniorsku konkurenciju. Pored tih kategoija natjecali su se i juniori i kadeti.
Članovi Udruge tjelesnih invalida Bjelovar sudjelovali su kao članovi Parastolnoteniskih klubova Sokol i Kul Pong.
Najbolji rezultat je ostvarila Valentina Kuzmek u kategoriji 6-7 žene-stojeći, osvojivši prvo mjesto, dok su druga mjesta osvojili Mladen Rajković u kategoriji 2 kolica-muški i Marieta Magdić u kategoriji 4-5 kolica-žene.