Udruga tjelesnih invalida Bjelovar (BJELOVAR ORGANIZATION OF PEOPLE WITH PHYSICAL DISABILITIES)
43000 Bjelovar, I. Gundulića 1, www.utib.hr, utib@utib.hr
Tel/Fax: (+385 43) 22 00 04, GSM: (+385 91) 58 23 727
EuropeAid ID: HR-2012-CZM-0401200051
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar
 

Događaji

JEDNOSTAVNO KNJIGOVODSTVO ZA UDRUGE U PRAKSI

Dana 03.12.2022. godine (subota) od 9:00 do 14:00 sati putem ZOOM platforme u organizaciji Udruge.hr, održana je edukacija i savjetovanje na temu JEDNOSTAVNO KNJIGOVODSTVO ZA UDRUGE U PRAKSI.

image

Jednodnevna radionica bila je koncipirana kao čitav niz praktičnih primjera iz područja računovodstva, poreza i prava u poslovanju udruga s mnoštvom praktičnih primjera knjiženja i popunjavanja obrazaca, a sve u cilju kako bi se što jasnije i razumljivije prezentirala razna problematika vezana uz zakonsko poslovanje.
Svaki sudionik je dobio u digitalnom obliku obrasce koji se mogu koristiti u svakodnevnoj praksi i to knjigu primitaka/izdataka, knjigu blagajne, knjigu ulaznih/izlaznih računa.

image

RADIONICA JE BILA NAMIJENJENA: predsjednicima udruga i drugim odgovornim osobama iz udruga, knjigovodstvenim servisima i svima onima koji samostalno žele voditi knjigovodstvo u udruzi te bolje razumjeti problematiku vođenja udruge s računovodstvenog, poreznog, pravnog, financijskog i administrativnog aspekta.

PREDAVAČ: Ivana Ožegović, specijalistica za računovodstvo udruga.

image

Na edukaciji i savjetovanju u ime UTIB-a sudjelovala je Nada Bilek, voditeljica ureda/koordinatorica.

OBILJEŽAVANJA 3.XII. – MEĐUNARODNOG DANA OSOBA S INVALIDITETOM

Održano je, u organizaciji Udruge invalida Bjelovar, u petak, 02.12.2022. godine, u prostorijama hotela Central, Bjelovar, V. Lisinskoga 2, s početkom u 13:00 sati. 

Na početku održana je Tiskovna konferencija koju je otvorio Stevo Filipović, predsjednik UIB-a i Udruge gluhih i nagluhih. Pozdravio je sudionike: Saborsku zastupnicu i izaslanicu predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, gđu Ljubicu Lukačić; ravnateljicu Centra za socijalnu skrb Bjelovar, gđu Danijelu Popović sa suradnicom; višu stručnu suradnicu za zapošljavanje Zavoda za zapošljavanje sa suradnicom; predsjednike i članove izvršnih odbora bjelovarskih udruga invalida: Udruga tjelesnih invalida, Udruga slijepih, Udruga osoba s intelektualnim teškoćama, Udruga gluhih i nagluhih i sredstva javnoga priopćavanja.

Nakon predsjednika Steve Filipovića skupu su se obratili predsjednici članica Udruge invalida Edita Bohaček – Udruga osoba s intelektualnim teškoćama, Dražen Kokotić – Udruga slijepih i slabovidnih osoba i Tomislav Novosel – Udruga tjelesnih invalida Bjelovar.

image

Prezentiran je plakat Udruge invalida Bjelovar:

image

image

O značaju Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, ostvarenjima i očekivanjima govorio je gosp. T. Novosel:

Poštovane dame i gospodo,
Ovogodišnji Međunarodni dan osoba s invaliditetom, za nas koji pripadamo najbrojnijoj svjetskoj manjini, (10% na lokalnoj i globalnoj razini), održava se pod krilaticom koja je naša zajednička, dugotrajna poruka društvu:

Preobražavajuća rješenja za uključivi razvoj: uloga inovacija u pokretanju
pristupačnog i pravednog svijeta
i
Osnaživanje osoba s invaliditetom te osiguravanje inkluzivnosti i jednakosti

Na ovaj dan, kada podsjećamo donosioce odluka i naše sugrađane da smo u mnogim aspektima još uvijek isključeni iz ravnopravnog sudjelovanja, prenosimo im poruku da uklanjanjem ne samo fizičkih barijera nego još više prihvaćanjem naših drugačijih sposobnosti, svi oni mogu puno doprinijeti stvaranju društva koje će uistinu uključivati sve.
Kako se uz pomoć europskih sredstava, u skladu s europskim stečevinama i primjenom Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, koju je naša zemlja ratificirala, stanje u sektoru OSI u našoj zemlji i lokalnoj zajednici donekle popravlja svjedoči: 1. Nedavna izjava premijera da će se u proračunu Republike Hrvatske posebno voditi briga o sredsvima za povećanje kvalitete života OSI, posebno u kontekstu NPOO – Nacionalnog plana oporavka i otpornosti – 700 mil. € i ITU mehanizam – Integrirana teritorijalna ulaganja – 345,3 mil €; 2. Prije par godina donesen je „Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima“ koji se primjenjuje!; 3. Provodi se program „Zaželi“; 4. Već petnaestak godina provodi se program „Osobni asistent“. 

Sada je prilika da se nastavi s projektom „COSIB“, na kojemu UIB radi već 6 godina (link: https://utib.hr/invalidi-dogadjaji/centar_za_osobe_s_invaliditetom_bjelovar_cosib/)
jer imamo Idejni projekt, parcelu na Logoru koja je namijenjena za izgradnju objekata socijalne namjene i sredstva iz NPOO i ITU fondova!.

Od naših saborskih predstavnika (Dario Hrebak, Gordan Jandroković, Damir Bajs, Miro Totgergeli) očekujemo da se, u Saboru i ostalim centrima odlučivanja o straregiji ulaganja NPOO i ITU sredstava, zauzmu za poduzimanje mjera kojima će se osigurati uspostava i provedba nacionalne politike i zakona o pristupačnom stanovanju, javnoj infrastrukturi, prometu i uslugama, koji jamče osobama s invaliditetom pristup primjerenom i dostižnom smještaju, podizanju svijesti o invaliditetu u zajednicama i kod donositelja odluka te stvoriti poticajno okruženje u kojem su osobe s invaliditetom uključene bez diskriminacije i mogu ravnopravno sudjelovati u svojim zajednicama, dijeliti znanja i najbolje prakse te razviti sposobnost za provedbu mjera koje promiču pristupačnost i inkluziju te unaprijediti istraživanje i podatke za praćenje, procjenu i jačanje urbanog razvoja kako bi bio pristupačniji i inkluzivniji za osobe s invaliditetom“.
Prijedlozi za stručnu, učinkovitu i racionalnu provedbu:
1. Osnivanje Ministarstva za osobe s invaliditetom; primjer: Italija, Južna Koreja
2. Donošenje zakona o OSI na bazi KUN o POSI;
3. Utvrđivanje standarda na svim razinama: naselja, JLS, reg. uprava, ministarstvo, Vlada RH;
4. Izrada SW za mapiranje stanja  zagrebački model + šifrarnik stanja na terenu;
5. Mapiranje  ishod: trenutno stanje na na terenu na svim razinama;
6. Izvršitelj: vlasnik, odgovorna institucija, naredbodavac – ministrstvo; obrada terena i unos podataka: JLS, reg. Uprava.  komentar funkcioniranja, iskustvo s mapiranjem BBŽ! (Bobuš, Mirić, Kovačić, Novosel)

Od sinergijskog djelovanja Vlade RH, JLS, regionalne uprave (BBŽ) i ustanova očekujemo sljedeće godine održanje postignutih rezultata i, na području BBŽ, postizanje novih: 1. Aktiviranje rada osnovanoga Odbora za OSI u BBŽ; 2. osnivanje Odbora za OSI u Gradu Bjelovaru kao tijela gradskoga vijeća; 3. Završetak akcije „I MI I VI ZA KOMBI SVI“ - https://utib.hr/i-mi-i-vi-za-kombi-svi; 4. Odobrenje i realizacija projekta „COSIB“; 5. Provedba akcije „Grad Bjeloar – prijatelj ranjivih skupina“ – pristupačnost poslovnim subjektima starijim osobama, majkama s bebama u kolicima i OSI u invalidskim kolicima – KORZO! – komentar;

image

Istakavši dobru suradnju s Udrugom invalida Bjelovar skupu su se prigodnim riječima obratile ravnateljica Centra za socijalnu skrb Bjelovar, gđa Danijelu Popović i viša stručna suradnica za zapošljavanje Zavoda za zapošljavanje.

Na kraju, skupu se obratila saborska zastupnica gđa Ljubica Lukačić. U kratkim crtama upoznala nas je s novinama iz rada Sabora o donošenju Zakona o socijalnoj skrbi, Osobnim asistentima i Inkluzivnom dodatku.

I na kraju: “Djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, njihovim roditeljima i starateljima, stručnim djelatnicima i volonterima, te svima koji sudjeluju u skrbi i poboljšanju kvalitete življenja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, upućujemo čestitke povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, 03.12.”

image

image

image

RADIONICA „ČIPKE NA DROT“ U ORGANIZACIJI NARODNE KNJIŽNICE PETAR PRERADOVIĆ BJELOVAR

Dana 30.11.2022. (srijeda) s početkom u 17:00 sati na studijskom odijelu održana je radionica izrade čipke na drot organiziranoj od strane Narodne knjižnice Petar Preradović Bjelovar u suradnji s HORKUD-om “Golub”. Radionicu je vodila Slavica Šafar iz sekcije tradicijsko-tekstilnog rukotvorstva.

image

Nakon kratkog uvoda i filma o pronalasku čipke na predmetima i raznim načinima ukrašavanja, polaznice su uspješno pratile upute voditeljice i izradile zanimljive komade.Izrada čipke na drot je tehnika kukičanja vrlo praktična za izradu majica, šalova i drugih odjevnih predmeta te nadstolnjaka, različitih praktičnih i upotrebljivih predmeta.

image

Za izradu čipke potrebna je kukica za heklanje i drot u obliku slova U s graničnikom. Potrebno je savladati način spajanja niti na drotu i načine spajanja elemenata izrađenih na drotu. Za razliku od izrade većine čipki, ovdje ne postoji shema već je na čipkarici da u stvaranju čipke upotrijebi svoju kreativnost u stvaranju oblika, kombinacija boja i drugih elemenata koji čipku mogu učiniti atraktivnom.

image

U ime Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, radionici je prisustvovala članica i voditeljica literarne sekcije, Đurđa Vučetić.

PREVENTIVNO-REPRESIVNA AKCIJA U SURADNJI UDRUGE TJELESNIH INVALIDA BJELOVAR, PROMETNOG REDARSTVA GRA

02. prosinca, od 08 do 12 sati, povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava 03. prosinca, na inicijativu policijskih službenika ove policijske uprave provedena je preventivno-represivna akcija koja je bila usmjerena na nadzor korištenja parkirališnih mjesta rezerviranih za osobe s invaliditetom od drugih osoba i moguću zlouporabu znaka pristupačnosti. Uz policijske službenike akciju je provodilo i prometno redarstvo Grada Bjelovara uz podršku Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

image

Cilj ove akcije je osiguranje povoljnijeg i sigurnijeg stanja i po toj problematici, a čime se prenosi jasna poruka da je važno poštivati pravo na mobilnost i pristupačnost osoba s invaliditetom te senzibilizirati javnost. Važno je podizati razinu sigurnosti u prometu i razvijati svijesti kod vozača o propisnom parkiranju, zbog čega je i inicirana ova akcija.

image

Kazna za nepropisno parkiranje iznose uglavnom od 300 do 500 kuna, dok je najviša upravo za parkiranje na mjestima koja su rezervirana za osobe s invaliditetom i ona iznosi 700 kuna. Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti smije koristiti osoba s invaliditetom, odnosno parkiranje se može koristiti samo za vrijeme dok je invalidna osoba u vozilu. Kazna za ovaj prekršaj iznosi 700 kuna, a osobi koja dva ili više puta bude pravomoćno kažnjena za ovaj prekršaj, privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na dvije godine.

image

Predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, gosp. Tomislav Novosel, prof. naglasio je:
- Pozdravljamo i podržavamo nastavak dugogodišnje suradnje i zacrtane ciljeve koji se pomalo ostvaruju;
- Prema podacima HZJZ-a na području Grada Bjelovara ima 400 OSI u invalidskim kolicima;
- Grad Bjelovar i JLS – povećati broj parkirališta za OSI za duplo (kao Rijeka, Pula, …);
- Držati se standarda u površini i namjeni – prema Pravilniku o pristupačnosti (kao u trgovačkim centrima);
- Scenarij sigurnog izlaska OSI iz auta i dolaska na pješačku zonu (bez fizičkih prepreka i opasnosti na kolniku);
- Pri organizaciji manifestacija pokušati što manje zauzimati ova parkirališna mjesta ili ih kompenzirati;
- U Gundulićevoj – osigurati 20 mjesta ispred zgrade Udruge sa standardnom površinom i sigurnim scenarijem za izlaz na nogostup;
- Poseban režim vožnje;
- Provedba akcije „Grad Bjeloar – prijatelj ranjivih skupina“ – pristupačnost poslovnim subjektima starijim osobama, majkama s bebama u kolicima i OSI u invalidskim kolicima – KORZO se uređuje a davatelji usluga – pravni subjekti ostaju nedostupni!

I na kraju: “Djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, njihovim roditeljima i starateljima, stručnim djelatnicima i volonterima, te svima koji sudjeluju u skrbi i poboljšanju kvalitete življenja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, upućujemo čestitke povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, 03.12.”

DRŽAVNE IGRE U NEPARAOLIMPIJSKIM SPORTOVIMA ZA OSOBE S INVALIDITETOM – POREČ 2022.

U Poreču su od 25. do 27.11.2022. održane Državne igre u neparaolimpijskim sportovima za osobe s invaliditetom.
Na Državnim igrama natjecanja su organizirana u šahu, paraboćanju, boćanju na stazi, kuglanju na stazi, pikadu i visećoj kuglani (održana je i završnica lige paraviseće kuglane).
Ispred Parasportskog saveza Bjelovarsko-bilogorske županije nastupilo je 39 natjecatelja (30 PIR Daruvar i 9 SSOSI Bjelovar).

image

Članovi naše Udruge predstavljali su SSOSI Bjelovar i nakon dvodnevnih natjecanja postigli su slijedeće rezultate:
PIKADO-ŽENE:
SSOSI BJELOVAR ekipno prvo mjesto (Zdenka Šorša, Draga Uremović, Matija Kelava, Zdenka Bašek), pojedinačno ukupno 1. mjesto Zdenka. Šorša

PIKADO MUŠKI:
Stjepan Rosandić 2. mjesto (kolica)

VISEĆA KUGLANA ŽENE:
SSOSI BJELOVAR: ekipno 3. mjesto (Vesna Rosandić, Marta Kuzminović, Ljiljana Pilizzari, Z.Marković, Jarmila Hartl)

VISEĆA KUGLANA MUŠKI (Pojedinačno):
SSOSI BJELOVAR Stjepan Rosandić 2. mjesto (kolica)

Ostvarenim rezultatima Parasportski savez Bjelovarsko-bilogorske županije po 7. puta proglašen je Državnim prvacima u neparaolimpiijskim sportovima, a prijelazni pehar uručio im je predsjednik HPO Ratko Kovačić. Svojim odličnim rezultatima, svoj doprinos su dali i naši članovi kao članovi SSOSI Bjelovar.

image

image

Kao članovi Bjelovarskog sportskog saveza osoba s invaliditetom (SSOSI) našu Udrugu su predstavljali:
1. Zdenka Šorša,
2. Matija Kelava,
3. Vesna Rosandić,
4. Draga Uremović,
5. Marta Kuzminović,
6. Vlado Kuzminović kao pratnja Mati Kuzminović
7. Josip Cimerman i
8. Stjepan Rosandić

TISKOVNA KONFERENCIJA „BESPLATNE PRAVNE POMOĆI“

Povodom održavanja programskih aktivnosti
- Pravne klinike Pravnog fakulteta u Zagrebu;
- Miljenke Radović, dipl. iur. – Ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju

Djelomično financiranih u okviru programa Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike „Unapređenje kvalitete života i zaštita prava starijih osoba s invaliditetom“

image

Gosp. Tomislav Novosel, prof. naglašava: „Kao inicijator ove aktivnosti, započete 16.04.2014. godine, kada je sklopljen Sporazum o suradnji između Udruge invalida Bjelovar i Pravne klinike Pravnog fakulteta u Zagrebu, koja pruža besplatnu pravnu pomoć socijalno ugroženim osobama, izražavam osobito zadovoljstvo činjenicom da je naš grad i naša udruga izabrana za partnera u ovoj aktivnosti koja se provodi u okviru međunarodnog projekta podrške građanima u EU pod nazivom ‘Trostruko A za građane: Pristup informacijama, savjetovanje i aktivna pomoć“. Održava se već 8 (osam) godina, 1 mjesečno po 4 sata, 10 mjeseci godišnje – ukupno 320 sati. S prosječno 4 pravne pomoći po dolasku u Bjelovar, to je 320 savjetovanja i pravnih pomoći. Članovima udruga i ostalim zainteresiranim građanima pruženi su pravni savjeti iz područja radnoga zakonodavstva, obiteljskih mirovina, invalidnina, prava pristupačnosti, postupanja policije i ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju. Svim strankama – korisnicima, predstavnici Pravne klinike dali su pravni savjet, uzeli njihove podatke na temelju kojih su im u pismenom obliku, nakon konzilija u Zagrebu, poslali naputke kako postupiti u njihovim slučajevima te im poslali primjerak kako da napišu prigovor ili žalbu.

image

Za vrijeme rada Pravne klinike uočili smo delikatno, važno i egzistencijalno područje za naše starije i nemoćne članove: Ugovori o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Neopreznim i nestručnim potpisivanjem ugovora završili bi u domovima ili drugdje i na kraju ostali bez svega. Na koncu nisu imali niti nekretnine niti novac na računu, a sve je napravljeno po zakonu. I sve je ostalo na milost i nemilost onog kod koga su došli. Shvatili smo da trebamo nekoga tko će nam dati temeljite odgovore u svakom trenutku i na svaku vrstu pitanja – angažirali smo gđu Miljenku Radović, dipl. iur., predsjednicu DOSTI Čakovec, koja se preko ZOOM platforme obratila sudionicima:
„U svakom slučaju ugovor o doživotnom uzdržavanju u toliko je sigurniji jer pružatelji uzdržavanja ne mogu raspolagati imovinom za života primatelja uzdržavanja. To je kakvo takvo jamstvo da će osoba koja treba tuđu pomoć tu pomoć i dobiti. U slučaju sklopljenog ugovora o dosmrtnom uzdržavanju davatelj uzdržavanja već sutra može na gruntovnici nekretninu primatelja uzdržavanja prenijeti na sebe.“
Više detalja i odgovora na vaša pitanja gđa M. Radović dat će na stručnom predavanju u Bjelovaru, početkom 2023. godine, o čemu ćemo vas obavijestiti. 
Pravne savjete možete dobiti preko e-maila i telefona u zadanom terminu:
- E-mail: miljenka.radovic@gmail.com
- Telefon: 099 334 4600, četvrtkom od 11:00 do 12:00 sati.

image

Sudionici:
1. Tim Pravne klinike Pravnoga fakulteta u Zagrebu;
2. Miljenka Radović, dipl. iur. - Ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju – ZOOM;
3. Tomislav Novosel, prof. – voditelj programa;
4. Tim Udruge tjelesnih invalida Bjelovar;
5. Predstavnici partnera – Bjelovarsko-bilogorska županija, Grad Bjelovar, Centar za socijalnu skrb Bjelovar;
6. Predstavnici korisnika
7. Članovi upravnih tijela i zaposlenici udruge
8. Sredstva javnoga priopćavanja.

ČLANOVI UDRUGE TJELESNIH INVALIDA BJELOVAR U SPA I REKREACIJSKOM CENTRU U BARSCU, MAĐARSKA

Dana 19.11.2022. godine članovi Udruge tjelesnih invalida Bjelovar u ranim jutarnjim satima ispred Sokolane u Bjelovaru, krenuli su put prema Barcsu u Mađarskoj.
Osim rijeke, druga najveća prirodna vrijednost područja je baza termalne vode. Natrijeva bikarbonatna voda toplice 55 stupnjeva Celzija dopire do površine s dubine od 1317 metara, prvenstveno za liječenje mišićno-koštanih poremećaja i upala.

image

Godine 1958. prilikom dubokih istraživanja nafte u selu je pronađena topla voda. Sumporna termalna voda na 33 stupnja Celzija jedno je vrijeme slobodno tekla u sustav odvodnje, a onda je seosko vijeće odlučilo sagraditi plažu. U prvoj fazi, izgrađen je mali dječji bazen i jedan otprilike 15-metarski “plivački bazen”. Ubrzo se pokazalo da su tijesni i da je bilo nedostataka u njihovoj provedbi. Godine 1968. izgrađen je novi bazen od malo više nego 33 metra uz pomoć stanovništva, a pojavile su se i osnovne usluge potrebne za rad toplica. Plaža je nekoliko puta proširena i izgrađeni su novi dječji bazeni. Već sredinom 1970-ih problem je bio pad protoka bunarske vode. Posljednja dva desetljeća jedino je uz pomoć kompresora i dodavanja hladne vode moguće osigurati potrebnu količinu vode. Bušenje nove termalne bušotine započelo je u studenom 2001. u vezi s rekreacijskim centrom planiranim za područje plaže.

image

image

Kao rezultat radova, u siječnju 2002. godine pronađena je termalna voda visokog prinosa od 57 stupnjeva Celzija. Nova termalna kupka predana je u lipnju 2005. prema planovima arhitekta Sándora Dévényija.

image

Spa u Barči jedno je od najnovijih i najmodernijih toplica u regiji, izgrađeno na gotovo 3 hektara u tradicionalnom centru grada. U modernom objektu gosti se mogu opustiti i oporaviti u kvalitetnom i prijateljskom okruženju. Cjelogodišnje toplice ima šest unutarnjih i jedan vanjski bazen, a tijekom ljetne sezone mogu se koristiti tri dodatna sezonska bazena.
Nakon višesatnog kupanja, opuštanja i ugodno društva u još ljepšem raspoloženju, članovu udruge krenuli su put prema Bjelovaru u nadi za nekom novom pustolovinom.

ONLINE SAVJETOVANJE I EDUKACIJA OKO UVOĐENJA EURA U POSLOVANJU NEPROFITNIH ORGANIZACIJA

Dana 20.10.2022. godine (četvrtak) s početkom u 11.00 sati putem ZOOM platforme u organizaciji Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH u okviru Foruma virtualnog učenja o KPOSI “Usudimo se saznati“ započela je edukacija i savjetovanje na temu “Proces uvođenja eura kao službene valute i prilagodba aktivnosti neprofitnih organizacija”. Edukaciju je predvodio Karlo Kanajet, asistent-predavač sa Fakulteta političkih znanosti iz Zagreba.

image

image

Sudionicima edukacije prikazano je pravilno postupanje tijekom dvojnog optjecaja, pravila za preračunavanje te mnoga druga pravila i savjeti koji će se u poslovanju neprofitnih organizacija početi odvijati od 01.01.2023. godine.

image

Sudionici:
1. Nada Bilek – voditeljica ureda/koordinatorica OA;
2. Tea Bošnjak, bacc.oec. – voditeljica projekata i projektnih aktivnosti;
3. Štefica Diebalo – tajnica UIB

ŠESNAESTI HRVATSKI SIMPOZIJ OSOBA OBOLJELIH OD NEUROMUSKULARNIH BOLESTI

image

image

Savez društava distrofičara Hrvatske (SDDH) je nastavio s tradicijom organizacije stručnih skupova te je 7. studenoga, u Zagrebu, održan 16. hrvatski skup osoba oboljelih od neuromuskularnih bolesti. Ovogodišnji Skup bio je usmjeren na široko područje i teme o iskustvima liječenja djece s neuromuskularnim bolestima (NMB), uspjesima u liječenju spinalne mišićne atrofije (SMA) te značaju i perspektivama novorođenačkog skrininga (probira) na ovo oboljenje, zatim Duchenne mišićnoj distrofiji (DMD), ali i stomatološkim pitanjima kod osoba s NMB, primjeni neinvazivne ventilacije, utjecaju okolišnih čimbenika na NMB te značaju novog Zakona o Registru osoba s invaliditetom. Teme i predavači na simpoziju:

image

image

image

Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar zastupali su predsjednik Tomislav Novosel, prof. i voditeljica ureda Nada Bilek.

ČLANOVI UTIBA NA IZBORNOJ SKUPŠTINI SAVEZA DRUŠTAVA DISTROFIČARA HRVATSKE

image

image

image

Na Skupštini podnesena su i usvojena propisana godišnja izvješća za 2021. godinu. Razriješena su i izabrana nova tijela upravljanja i predsjednica Marica Mirić. Predloženi su i usvojeni propisani planovi za 2023. godinu.

image

Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar zastupali su predsjednik Tomislav Novosel, prof. i voditeljica ureda Nada Bilek.

27. HRVATSKI SIMPOZIJ OSOBA S INVALIDITETOM S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM

image

image

Dana 24. i 25. listopada 2022. u hotelu Diplomat u Zagrebu, u organizaciji Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH održan je 27. hrvatski simpozij osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem, o temi ”Konvencija UN o pravima osoba s invaliditetom – o nama uvijek s nama – od slogana do realnosti”.

image

SOIH je Simpozij održao u suradnji sa Zavodom za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, pod pokroviteljstvom predsjednika RH, Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i Grada Zagreba.
Dvodnevni Program Simpozija obuhvatio je sljedeće teme: Akcijski plan izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2021.-2024. – snažna podrška provedbi KPOSI; Novi Opći komentar na članak 27. KPOSI Rad i zapošljavanje; Izazovi u zapošljavanju osoba s invaliditetom; Integrativne radionice; Europske strategija za skrb; Prikaz mobilne aplikacije Pristupačni Zagreb; Izazovi, pozitivna iskustva i preporuke u pružanju podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela; Predstavljanje rada skloništa za žene žrtve nasilja i Boćanje kao izazovi za sportaše s invaliditetom: Također su se održale dvije Radionice o temama Žene s invaliditetom i Mladi s invaliditetom.

image

image

Drugi dan Simpozija održana je Konferencija ”Zajedno znanjem” pod motom ”Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati”. Konferencija se održala u okviru Razvojne suradnju u području centara znanja za društveni razvoj, a predstavila se Nacionalna razvojna strategija RH do 2030. godine te iskustva i primjeri dobre prakse Centara znanja u područjima Uključiva i solidarna Hrvatska, Digitalna Hrvatska i Zelena i održiva Hrvatska.

U ime UTIB-a na Simpoziju je sudjelovao predsjednik Tomislav Novosel, prof. s pratnjom.

IZVANREDNA IZBORNA SKUPŠTINA SOIH-A

Održana je dana 23. listopada 2022. u Hotelu Diplomat u Zagrebu. U ime HSUTI-a delegati na skupštini bili su Jozefina Kranjčec, predsjednica, i Tomislav Novosel i Damir Brkić, potpredsjednici HSUTI-a

image

image

Za predsjednicu HSUTI-a jednoglasno je izabrana Marica Mirić, dugogodišnja aktivistica u pokretu osoba s invaliditetom i dopredsjednica SOIH-a. Članovi Predsjedništva su svi predsjednici saveza uključeni u SOIH, a dopredsjednici su Ante Štulić, predsjednik Hrvatskog saveza udruga invalida rada i novoizabrani Ratko Kovačić, predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora i član UTIB-a.

image

Za članove Skupštine proveden je Capacity Building na kojem je Kristina Peruničić, socijalna radnica SOIH-a predstavila novi Pravilnik o mjerilima za pružanje socijalnih usluga.

KULTURNO-ZABAVNA VEČER „POZDRAV JESENI 2022. GODINE“

Dana 21.10.2022. godine (petak) s početkom u 17.00 sati u svečanoj dvorani Hotela Central, Vatroslava Lisinskog 2, Bjelovar održana je kulturno-zabavna večer pod nazivom „Pozdrav jeseni“ u organizaciji Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

image

image

image

Nakon prijave sudionika zabavne večeri, uslijedila je pozdravna riječ predsjednika Udruge Tomislava Novosela, prof., obraćajući se svim gostima večeri uz želju da sve protekne u najboljem redu, da se ljudi opuste i zabave. Najavljene su i nove aktivnosti Udruge o kojima će članovi biti pravovremeno obaviješteni te su napomenute sve aktivnosti koje su do sada uspješno odrađene. Istaknuta je i važnost svih projekata koje udruga provodi te kako provedivost ne bi bila moguća bez članova i volontera te suradnje između osobnih asistenata i operativnog dijela udruge.

image

image

image

image

Nakon pozdravne riječi domaćina slijedila je večera te zabava do 23.00 sata uz glazbeni sastav „Bolero“.

TISKOVNA KONFERENCIJA POVODOM NASTAVKA AKTIVNOSTI „OSPOSOBLJAVANJE OSI ZA VOZAČE „B“ KATEGORIJE“

Dana 19.10.2022. godine (srijeda) s početkom u 11:00 sati u prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, I. Gundulića 1, Bjelovar, održana je tiskovna konferencija povodom nastavka aktivnosti „Osposobljavanje kandidata različitog stupnja tjelesnog invaliditeta za vozače „B“ kategorije“ u okviru Trogodišnjeg programa „Socijalno uključivanje djece i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom“ financiranog od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

image

Konferenciju je, s rehabilitacije u Varaždinskim Toplicama, putem video linka, otvorio predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, Tomislav Novosel, prof. Naglasio je pritom da je ovo zahtjevna aktivnost koja traži od: 1. Udruge: znanja i vještine projektnog tima u vođenju ovakvih procesa; 2. Izvođača – Instruktažni centar Križevci: educirani kadar, zakonski utemeljene procedure i procesi, oprema; 3. Korisnika – OSI: motiviranost, upornost, podrška zajednice (obitelj, udruga, prijatelji, sustav).

image

Kroz izobrazbu je prošlo 16 kandidata od kojih je 8 položilo a ostali su u statusu ponavljanja pojedinih faza – naglasio je Vlado Benčak, zamjenik predsjednika Udruge.
Ova provedbena godina traje od 1. lipnja 2022. do 31. svibnja 2023. a ukupno je za ovu aktivnost predviđeno 24.000,00Kn, naglasila je Tea Bošnjak, bacc.oec. – voditeljica projekata i projektnih aktivnosti.

image
image

20-godišnja Marieta Magdić iz okolice Bjelovara vozački je položila prije godinu dana te je s nama podijelila zadovoljstvo i sreću činjenicom da je sada samostalnija te se može baviti sportom i pomoći obitelji i lokalnoj zajednici u raznim aktivnostima.
Njen kolega, godinu stariji Tin Jelinić Plivalić iz Čazme kaže: “Snalažljiv sam i mogu raditi bilo gdje, prilagodit ću se kao svaka osoba, trenutno mi je vozački prioritet.

image
image
image

Sudionici:
1. Tomislav Novosel, prof. – predsjednik;
2. Vlado Benčak – zamjenik predsjednika;
3. Tea Bošnjak, bacc.oec. – voditeljica projekata i projektnih aktivnosti;
4. Nada Bilek – voditeljica ureda;
5. Štefica Diebalo – tajnica UIB;
6. Kandidati B kategorije – Valentina Kuzmek, Ines Seleš, Marieta Magdić, Rafael Tomrecaj, Tin Jelinić-Plivalić, Danijel Žganjar;
7. Sredstva javnog priopćavanja

Više o svemu:
https://www.youtube.com/watch?v=U2AgWYI8zsg&t=214s
Slavonskobrodska televizija- Reportaža; izvor: Youtube kanal
https://www.youtube.com/watch?v=D6Fs4LYcZus&t=1029s
Mreža TV-Vijesti (pogledati na 12:37 min); izvor: Youtube kanal

TISKOVNA KONFERENCIJA POVODOM NASTAVKA TROGODIŠNJEG PROGRAMA

„SOCIJALNO UKLJUČIVANJE DJECE I ODRASLIH OSOBA S TJELESNIM INVALIDTETOM“ ZA RAZDOBLJE 01.06.2022. – 31.05.2023.

image

Opći cilj programa: razvoj alternativnih inovativnih usluga s ciljem prevencije institucionalizacije djece i mladih s teškoćama u razvoju, mladih i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom, te povećanje kvalitete njihova života.
Posebni ciljevi su:
Djeca i mladi – ostati u svojim obiteljima, pohađati školu u mjestu stanovanja, završiti škole i fakultete koji osiguravaju konkurentnost na tržištu rada;
Odrasle osobe, zaposleni i nezaposleni koji bi htjeli raditi – da se zaposle i da što duže rade;
Starije osobe s tjelesnim invaliditetom – samostalno kretanje u zajednici, samostalnost i neovisno življenje.

image

Predsjednik udruge Tomislav Novosel, prof. osvrnuo se na planirane ciljeve u trećoj godini:
• Pripreme i polaganje vozačkih ispita - „B“ kategorija;
• Izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje (Instrukcije - učenici, studenti);
• Sport i rekreacija;
• Izleti i kulturno zabavne večeri;
• Sportski ribolov;
• Kultura: Literarna radionica;
• Pravni savjeti.

image

image

image

Voditeljica projekata Tea Bošnjak, bacc.oec. kroz ilustrativne prikaze približila je sudionicima, ali i široj zainteresiranoj javnosti kako su se aktivnosti do sada obavljale, te koje sve resurse, napore i sredstva treba uložiti kako bi se aktivnosti održale. Rezultati se definitivno vide, ali sa aktivnostima se ne želi stati. 
Očekivani rezultati u trećoj godini provedbe:
Djeca i mladi (48): imaju educirane asistente u nastavi, provodi se izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje (domaće zadaće, instrukcije, glazbene radionice), prijevoz se organizira prilagođenim kombi vozilom;
Odrasle osobe, zaposleni i koji bi htjeli raditi (36): organizirana je edukacija iz informatike i e-Građani, omogućeno je trajno pohađanje tečajeva stranoga jezika, organizacija i polaganje vozačkih ispita na prilagođenom vozilu, zaposleno je 6 korisnika;
Starije osobe s tjelesnim invaliditetom (34): zapošljavanje 4 pomoćnika u kući i 8 volontera uz prethodnu edukaciju i socijalizaciju, postizanje većeg samoodređenja 34 korisnika usluge, uključenost 34 korisnika u aktivnosti svakodnevnog življenja, uključivanje 2 korisnika u rad Udruge, uključivanje 2 korisnika u sustav formalnog obrazovanja.
Sudionici:
1. Tomislav Novosel, prof. – predsjednik Udruge
2. Tea Bošnjak, bacc.oec. – voditeljica projekata i projektnih aktivnosti Udruge
3. Voditelji Klubova i suradnici:
• Klub sportske rekreacije – voditelj: Mladen Rajković;
• Klub izletnika i kulturno zabavnih večeri – voditeljica: Ljubica Štefinec
• Klub učenika i studenata – voditeljica: Ines Seleš;
• Klub ribiča – voditelj: Vlado Benčak;
• Pjevački zbor udruge – voditelj: Dubravko Kovačević;
• Literarna sekcija – voditeljica: Đurđa Vučetić;
• Pravni savjeti – voditeljica: Miljenka Radović;
• Zdravstveni savjeti, COVID – voditeljica: Nada Bilek
• Suradničke organizacije: ICK Križevci, Pravna klinika Pravnog fakulteta Zg, Srednje škole u Bjelovaru
4. Suradnička organizacija Centar za cjeloživotno učenje i kulturu – Ivana Hrpalo, ravnateljica i Slobodan Kaličanin – predavač
5. Sredstva javnog priopćavanja.

Stranica 18 od 68 //« First  <  16 17 18 19 20 >  Last »