Događaji
Povodom početka provedbe projekta Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi (MZSS) i Udruge tjelesnih invalida Bjelovar
“KONVENCIJA – EDUKACIJA – LOKALNA SAMOUPRAVA”
U četvrtak, 17.11.2011. godine u 12,00 sati u hotelu Central, Bjelovar, V. Lisinskoga 2, održana je OKRUGLI STOL i inauguracija projekta „KONVENCIJA – EDUKACIJA – LOKALNA SAMOUPRAVA“.
Cilj ovoga projekta je doprinos zaštiti i promicanju ljudskih prava i suzbijanju svih oblika nasilja i diskriminacije osoba s invaliditetom. Edukacija djelatnika lokalne i područne samouprave o pravima osoba s invaliditetom na neovisno življenje u zajednici i praktičnoj implementaciji smjernica koje proizlaze iz Konvencije UN-a pridonijet će ostvarenju zacrtanog cilja.
Ciljane skupine:
- Djeca i mladi – učenici osnovnih i srednjih škola;
- Nezaposlene osobe koje bi htjele raditi i zaposlene s ciljem što dužega ostanka na radnome mjestu;
- Teško pokretne osobe s najvećim stupnjem tjelesnoga invaliditeta.
Teme:
- Projekt „KONVENCIJA – EDUKACIJA – LOKALNA SAMOUPRAVA“ predstavio je predsjednik udruge, gosp. Tomislav Novosel, prof.
- Model provedbe u jedinicima lokalne samouprave, gradovoma i općinama Bjelovarsko-bilogorske županije opisala je voditeljica projekta, gđica Nikolina Posuda, vrt.
- Predavanje o Primjeni Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom na stvaranju preduvjeta za izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom održao je predsjednik SOIH-a i stručni suradnik u projektu, gosp. Zorislav Bobuš, dr. med.
- Predavanje o Principima neovisnog življenja „UNIVERZALNI DIZAJN“ održala je predsjednica SDDH-a i stručna suradnica u projektu, gđa Marica Mirić, dipl. ing.
Sudionici:
- Predstavnici grada i županije
- Članovi Udruge tjelesnih invalida Bjelovar
- Obiteljski centar Bjelovarsko-bilogorske županije
- Centar za socijalnu skrb Bjelovar
Ovom prilikom, predsjednik ZSOIH-a gospodin Zorislav Bobuš, dr. med. uručio je našemu članu, predsjedniku Hrvatskoga paraolimpijskog odbora, Ratku Kovačiću, zlatnu plaketu ZSOIH-a.
U četvrtak, 17.11.2011. godine održane su dvije radionice usmjerene edukaciji djece o osobama s mišićnom distrofijom.
Edukaciju je provela predsjednica Saveza društva distrofičara Hrvatske, gđa Marica Mirić sa stručnim suradnicima.
Edukacija je provedena u svrhu poticanja tolerancije, poštivanja i prihvaćanja svih različitosti od najranije dobi, odnosno poticanja senzibilizacije djece na osobe s invaliditetom.
U namjeri da se svoj djeci ponudi nekoliko ideja kako mogu pomoći prijateljima koji mogu biti prijatelji s invaliditetom, djeci su podijeljeni CD-i s “Bontončićem”, koji sadrži savjete kako se takvoj djeci može pomoći u učenju, kretanju ili kako ih se može uključiti u igru, ali i kako se zaštiti od HIV-a, izbjegavati nasilje i ne biti zavidan.
Namijenjen je svoj djeci, roditeljima, nastavnicima, odgajateljima, pedagozima i svima onima koji vole djecu. Razvija osjećaj poštivanja različitosti, tolerancije, a dugoročno i demokracije nekog društva.
Prva radionica provedena je u 09,30 sati u Dječjem vrtiću Bjelovar, u Bjelovaru, Naselje kralja Zvonimira 2.
Sudionici edukacije:
- starija vrtićka grupa;
- učenici u kolicima s pomoćnicama;
- korisnici osobnih asistenata s osobnim asistentima.
Druga radionica provedena je u 14,30 sati u IV. Osnovnoj školi Bjelovar, u Bjelovaru, Poljana dr. F. Tuđmana 1.
Sudionici edukacije:
- učenici četvrtih razreda s nastavnicima;
- učenici u kolicima s pomoćnicama.
U Zagrebu, 7. studenoga 2011. godine, u organizaciji Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, provedena je Konferencija pod nazivom “IPA 3, 4 sad”.
Konferenciju je otvorio gosp. Jozo Sarač, državni tajnik, a govor su održali i šef Odjela za provedbu projekata pri Delegaciji Europske unije u Republici Hrvatskoj, gospodin Richard Masa te predstavnice Europske komisije, gospođe Elena Grech i Kristin Schreiber.
Glavna svrha ove konferencije bila je informirati partnerske organizacije kao i širu javnost o postignutim rezultatima u IPA Operativnim programima u nadležnosti Ministarstva.
Predstavnici institucija nadležnih za upravljanje i provedbu Operativnog programa za regionalnu konkurentnost i Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala predstavili su dosadašnje rezultate i primjere uspješnih projekata u okviru programa IPA. Također, ova konferencija je bila prilika da se predstave budući Operativni programi koji će biti financirani sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda nakon stjecanja punopravnog članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji.
Sudionici konferencije bili su potencijalni prijavitelji projekata, predstavnici institucija s nacionalne i regionalne razine kao i nevladinih organizacija.
Konferenciji su nazočili i predstavnici Udruge tjelesnih invalida Bjelovar; predsjednik udruge, gosp. Tomislav Novosel, prof. i suradnica za projektne aktivnost udruge, gđica Nikolina Posuda, vrt.
Sudionici su imali prilike i premijerno vidjeti dva kratka filma o projektima koji se provode u spomenutim Operativnim programima.
03.10.2011.
U okviru odobrenoga projekta ”Stvaranje uvjeta za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom na području grada Daruvara i okolice”, koji financira Europska unija iz IV. komponente programa IPA-e (Instrument for Pre-Accession assistance) – Razvoj ljudskih potencijala, Udruga osoba s invaliditetom Daruvar, u suradnji s partnerskom udrugom iz Mađarske, organizirala je dvodnevno studijsko putovanje u Mađarsku.
Prvoga dana boravka organiziran je posjet Ustanovi za rehabilitaciju i habitaciju u Kapošvaru, čiju je organizaciju rada predstavila Csilla Teleknai, dopredsjednica Udruge osoba s invaliditetom županije Somogi. Ustanova djeluje kao društvo s ograničenom odgovornošću, a zapošljava osobe s invaliditetom i osobe čije su radne sposobnosti promjenjive. Zaposlenici vlastite proizvode prodaju u vlastitoj trgovini, koju smo također obišli.
Drugoga dana boravka organiziran je posjet ustanovi u kojoj borave djeca s posebnim potrebama te obilazak integralne socijalne ustanove u Kapošvaru, u kojoj osobe s invaliditetom žive i provode razne radno – terapijske aktivnosti.
Sudionici studijskog putovanja: predstavnici nositelja projekta Udruge osoba s invaliditetom Daruvar te predstavnici: suradničke Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, Centra Rudolf Steiner, Nezavisne televizije (NET) i Radio Daruvara.
Ciljevi putovanja:
- upoznavanje s mogućnostima i sposobnostima osoba s invaliditetom
- poticanje aktivnijeg uključivanja osoba s invaliditetom na tržište rada
- organiziracija života i rada osoba s invaliditetom u Mađarskoj – EU

Međunarodni paraolimpijski odbor provodi program ”Paraolimpijski školski dan” u sedam europskih država, kako bi se šira javnost upoznala s postignućima paraolimpijaca i kako bi se motivirala djeca s invaliditetom za bavljenje sportom.
Tako je u četvrtak, 13. listopada 2011. godine, u 4. osnovnoj školi u Bjelovaru, Bjelovarski sportski savez osoba s invaliditetom organizirao Paraolimpijski školski dan pod motom “Tko se igra taj se voli”.
4. osnovna škola ugostila je ugledne goste iz paraolimpijskog sporta te goste iz javnog života grada Bjelovara. Među ostalima, tu su bili i predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora, gosp. Ratko Kovačić, gradonačelnik grada Bjelovara, gosp. Antun Korušec, predsjednik športske zajednice grada Bjelovara, gosp. Milan Mateković, paraolimpijac u atletici gosp. Josip Slivar, paraolimpijac u streljaštvu, gosp. Damir Bošnjak te drugi uglednici.
Učenici od 1. do 8. razreda bili su uključeni u razne aktivnosti: od sjedeće odbojke, stolnog tenisa, košarke, vožnje u invalidskim kolicima, crtanja, DVD prezentacije paraolimpijskog sporta, pitanja paraolimpijcima do hodanja na štakama.
Martina Crkvenac, članica Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, iz Male Trnovitice, sa svojih 12 godina i dalje niže uspjehe u plivačkim natjecanjima za osobe s invaliditetom.
05.-06.11.2011.g. u Rijeci sudjelovala je na Državnom prvenstvu u plivanju za osobe s invaliditetom te osvojila ukupno tri zlatne i dvije srebrne medalje.
Martina se natjecala u disciplinama 50m leđno, prsno i kraul, te je postigla i osobne rekorde.
Na treninge, ali i terapije zbog 80-postotnog tjelesnog oštećenja, Martina Crkvenac do Daruvara putuje 80 kilometara tri puta tjedno, tijekom ljeta svakodnevno.
U ime svih članova naše udruge čestitamo na postignutim rezultatima, najprije Martini a onda roditeljima i svima koji su doprinijeli ovom veličanstvenom rezultatu.
Kao udruga pripomoći ćemo Martinin rad i sportske aktivnosti.
„MOBILNOST OSOBA S TJELESNIM INVALIDITETOM – NABAVA KOMBI VOZILA“
U ponedjeljak, 26.09.2011. u 12,00 sati u hotelu Central, Bjelovar, V. Lisinskoga 2 održana je prigodna svečanost povodom uspješnog završetka akcije nabave kombi vozila. Time smo završili i obilježavanje ovogodišnjega Europskog tjedna mobilnosti.
U prvome dijelu svečanosti predstavljen je projekt od početka (svibnja 2010. godine) do završetka. Predstavljeni su veliki, srednji i mali donatori te podijeljene zahvalnice. Najveći donator u akciji (nabavci kombi vozila) je Co-operating Netherlands Fundations for Central and Eastern Europe (CNF – CEE) koja je donirala oko polovice potrebnih sredstava. Drugu polovicu donirala je Bjelovarsko-bilogorska županija i grad Bjelovar te mali donatori na lokalnoj razini.
Ciljane skupine članova Udruge, kojima će kombi najviše pridonijeti povećanju kvalitete života u zajednici, su:
- Djeca i mladi – učenici osnovnih i srednjih škola;
- Nezaposlene osobe koje bi htjele raditi i zaposlene s ciljem što dužega ostanka na radnome mjestu;
- Teško pokretne osobe s najvećim stupnjem tjelesnoga invaliditeta.
U drugome dijelu kombi su svečano „otvorili“ zamjenica gradonačelnika grada Bjelovara gospođa Đurđica Ištef Benšić i zamjenik župana Bjelovarsko-bilogorske županije gospodin Krešo Jelavić.
Provjerili smo funkcionalnost vozila i opreme i obavili probnu vožnju.
Središnja tema ovogodišnjega Tjedna je ALTERNATIVNA MOBILNOST odnosno promocija prijevoznih sustava koji učinkovito koriste energetske izvore.
Kao udruga tjelesnih invalida, kod kojih je u pitanju osnovna pokretljivost i koji često koriste pomagala za kretanje (kolica, štake) podržavamo inicijativu ali i ukazujemo na probleme naše mobilnosti – pokretljivosti i prepreke koje treba ukloniti. S tim ciljem je u petak, 16.09.2011. s početkom u 12,00 sati u Bjelovaru, prostorije Veleučilišta, A. B. Šimića 1. održana tiskovna konferencija na temu:
AKTIVNOSTI KOJIMA SE POVEĆAVA POKRETLJIVOST OSOBA SMANJENE POKRETLJIVOSTI - PREPREKE
1. Predstavljanje trogodišnjega programa MZSS-a “Socijalno uključivanje mladih i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom” - druga godina provedbe;
2. Kako i gdje u gradu Bjelovaru ukloniti prepreke koje bitno doprinose smanjenju pokretljivosti osobama s invaliditetom, starijim osobama i majkama s djecom u kolicima?
- Prepreke i prijedlog uklanjanja - središte grada;
- Prilagodba prostora oko i u zgradi Udruge invalida Bjelovar;
- Prilagodba javnih ustanova – SUD, BOLNICA.
3. Ostale aktivnosti udruge
- Tjelesna aktivnost kao preventiva (teretana, sportski susreti, ribolov);
- Sudjelovanje na maratonu osoba u invalidskim kolicima – Koprivnica, 19.09.2011;
Sudionici: Članovi Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, Predstavnici policije, bolnice i suda, Predstavnici grada i županije, Komunalac Bjelovar, Sredstva javnoga priopćavanja
Nakon promocije odobrenog projekta Ministarstva obitelji branitelja i međugeneracijske solidarnosti (MOBMS) „Pomoćnik u nastavi za učenike s tjelesnim invaliditetom“, obavljene su sljedeće aktivnosti predviđene projektom:
UPOZNAVANJE DJECE I RODITELJA S NOVIM POMOĆNICAMA U NASTAVI
Održano je u srijedu, 31. kolovoza 2011. godine, u Bjelovaru, Obiteljski centar Bjelovarsko-bilogorske županije, Masarykova 8.
Sudionici:
- učenici s tjelesnim invaliditetom i njihovi roditelji
- voditeljica projekta „Pomoćnik u nastavi za učenike s tjelesnim invaliditetom“
Teme:
- upoznavanje djece i roditelja s pomoćnicama u nastavi
- razmjena iskustava
EDUKACIJA POMOĆNICA U NASTAVI
Održana je u petak, 02. rujna 2011. godine, u Bjelovaru, Obiteljski centar Bjelovarsko-bilogorske županije, Masarykova 8.
Edukaciju su provele članice Mobilnoga stručnog tima, osposobljenog za rad s djecom s posebnim potrebama, koji će pružati organizacijsku i stručnu podršku učiteljima, roditeljima, djeci s posebnim potrebama i njihovim vršnjacima u provedbi edukacijskog uključivanja.
Edukacija je trajala 8 sati, a obrađene su sljedeće teme:
1) Bio-psiho-socijalne karakteristike djece s teškoćama u razvoju; Romana Misir, prof. defektologije
2) Uloga, zadaci i sustavi podrške radu pomoćnika u nastavi; Nikolina Posuda, viši radni terapeut
3) Osnove razvojne psihologije; Ines Mihajlović, prof. psihologije
4) Osnovne vještine komuniciranja; Mirjana Skukan, prof. psihologije
U UVOĐENJU POMOĆNIKA U NASTAVI ZA UČENIKE S TJELESNIM INVALIDITETOM
U petak, 08.07.2011. godine u 13,30 sati u hotelu Central, Bjelovar, V. Lisinskoga 2 održana je Tiskovna konferencija na kojoj je predstavljen:
1. Prvi mobilni stručni tim (MST) u Bjelovarsko bilogorskoj županiji: Nikolina Posuda, viši radni terapeut-Udruga tjelesnih invalida Bjelovar, Romana Misir, prof. logopedije i defektologije-Obiteljski centar Bjelovarsko-bilogorske županije, Marica Šabić, soc. pedagog-IV. OŠ Bjelovar, Mirjana Skukan, prof. psihologije-III. OŠ Bjelovar, Ines Mihajlović, prof. psihologije-II. OŠ Bjelovar, Tatjana Landsman, prof. defektologije-I. OŠ Bjelovar i Gordana Jančić, prof. defektologije-OŠ Čazma.
Kompetencije i ostale informacije o Mobilnome stručnom timu možete naći u prospektu.
2. Odobreni projekt Ministarstva obitelji branitelja i međugeneracijske solidarnosti (MOBMS) „Pomoćnik u nastavi za učenike s tjelesnim invaliditetom“
Aktivnosti predviđene projektom odvijat će se tokom 2011./2012. školske godine a odnose se na edukaciju, plaće i putne troškove pomoćnika u nastavi, dio naknade za voditeljicu projekta te za ostale zavisne troškove. Zavisno od toga hoće li se projekt provoditi u jednom ili oba polugodišta, sredstvima iz projekta financirat će se plaće osam ili četiri pomoćnika u nastavi. Ostale potrebe za pomoćnicima u nastavi planiramo podmiriti u suradnji s HZZ-om preko javnih radova i lokalnom upravom i samoupravom. Stručni dio poslova obavit će Mobilni stručni tim i stručnjaci Obiteljskoga centra Bjelovar.
Na kraju Tiskovne konferencije gospodin prof. Darko Kobetić svečano je, članicama Mobilnoga stručnog tima, uručio certifikate – potvrde o položenom Završnom ispitu, kojima se dokazuje njihova kompetentnost u primjeni teoretskih saznanja u praktičnom radu kroz ulogu člana Stručnog obilazećeg tima.
Sudionici: Učenici, učitelji, roditelji, pomoćnici u nastavi; Članice Mobilnoga stručnog tima; Voditelj edukacije MST-a – Darko Kobetić; Članovi upravnih tijela Udruge tjelesnih invalida Bjelovar; Predstavnici Grada Bjelovara i Bjelovarsko- bilogorske županije; Hrvatski zavod za zapošljavanje; Obiteljski centar Bjelovarsko- bilogorske županije; Centar za socijalnu skrb Bjelovar; Ravnatelji i stručni suradnici osnovnih i srednjih škola BBŽ; Gosti iz suradničkih udruga;
Partneri:
Bjelovarsko-bilogorska županija
Grad Bjelovar
Obiteljski centar Bjelovar
ZAGREB (Hypo centar) - 07.07.2011. od 09:00- 15:30
Hrvatska udruga za stručnu pomoć djeci s posebnim potrebama ‘IDEM’ provodila je projekt „Cjeloživotnim obrazovanjem učitelja do škole za sve“. Cilj i svrha projekta bilo je ostvarenje inkluzivnog društva kroz povećanje edukacijske uključenosti učenika s teškoćama u srednjoškolsko obrazovanje.
Projekt se provodio u školskoj godini 2010./11. a uključivao je stručnjake iz posebnih odgojno-obrazovnih ustanova (edukacijsko-rehabilitacijske stručnjake, psihologe i socijalne radnike), te stručne suradnike i profesore srednjih škola iz 5 hrvatskih gradova – Zadra, Šibenika, Osijeka, Vukovara i Zagreba. Projekt se financira iz IV. komponente IPA programa - predpristupnog fonda Europske unije za Hrvatsku - (IPA for the Human Resources Development Component in Croatia 2007-2009).
Glavne aktivnosti ovog jednogodišnjeg projekta bile su dvije edukacije: jedna za profesore jedanaest srednjih škola, a druga za stručnjake 5 posebnih odgojno-obrazovnih ustanova.
Među sudionicima konferencije bila je i zaposlenica naše udruge, Nikolina Posuda, voditeljica projekta „Pomoćnik u nastavi za učenike s tjelesnim invaliditetom“ i članica bjelovarskog Mobilnoga stručnog tima.
Cilj konferencije bio je razmjena iskustava o važnosti cjeloživotnog obrazovanja za ostvarenje strateškog cilja obrazovne politike Republike Hrvatske, a to je obrazovanje koje pruža jednake mogućnosti svim učenicima u “školi za sve“.
ZAGREB (hotel SHERATON) - 4. i 5. srpnja 2011.
Ministarstvo financija i Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije organizirali su informativno-edukativni događaj „2. Dani EU fondova“ u hotelu Sheraton u Zagrebu, 04. i 05. srpnja 2011.
Sudionici predavanja bili su potencijalni korisnici EU fondova, a među njima i zaposlenica naše udruge, Nikolina Posuda, voditeljica projekta „Pomoćnik u nastavi za učenike s tjelesnim invaliditetom“.
Cilj događanja bio je pružiti sveobuhvatnu i stručnu informaciju o mogućnostima korištenja sredstava iz aktualnog IPA predpristupnog programa i podijeliti stručna znanja i iskustvo vezano za pripremu i prijavu projekata s potencijalnim korisnicima EU sredstava.
Tijekom dva dana održano je 12 radionica na kojima su bile predstavljane mogućnosti financiranja projekata sredstvima IPA-e. Osim sudjelovanja na stručnim predavanjima, svi zainteresirani mogli su se informirati o mogućnostima korištenja EU fondova putem info pultova.
VIROVITICA, 29. I 30. LIPNJA OD 9 DO 16 SATI.
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Odjel za financiranje i ugovaranje projekata EU (CES DFC) za projekt Uspostava podrške u socijalnom uključivanju i zapošljavanju socijalno ugroženih i marginaliziranih skupina, pod referencom EuropeAid/131454/M/ACT/HR, u sklopu IV. komponente programa IPA - Razvoj ljudskih potencijala, objavio je natječaj za dodjelu sredstava bespovratne pomoći koji će biti otvoren do 3. kolovoza 2011. godine.
Sudionici informativnih radionica bili su lokalni dionici i potencijali prijavitelji projekta. Iz naše udruge na radionicama su prisustvovali Tomislav Novosel, predsjednik udruge i Nikolina Posuda, voditeljica projekta „Pomoćnik u nastavi za učenike s tjelesnim invaliditetom“.
Informativne radionice organizirane su u svrhu osiguravanja dodatnih informacija potencijalnim prijaviteljima projekata uz detaljno predstavljanje natječaja i smjernica za prijavitelje, ciljeva i prioriteta te praktični rad.
TUZLA, 11.-12.06.2011. GODINE


Konferencija je održana u organizaciji Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta u Tuzli, Bosna i Hercegovina.
Ciljevi Konferencije su: unaprijeđenje kvalitete života i kreativne afirmacije djece predškolskoga i osnovnoškolskog uzrasta, žaštita sloboda i prava djece, razvijanje programa kojima će se povećati obuhvaćenost djece osnovnoškolskim obrazovanjem, pružanje podrške osobama s posebnim potrebama, informiranje i educiranje šire društvene javonsti o potrebama djece i mladih i o inkluziji djece i mladih s posebnim potrebama putem masmedija, mijenjanje stavova prema osobama s posebnim potrebama, pružanje podrške konstantnom procesu dijaloga između roditelja, nastavnika, vladinih i nevladinih struktura s ciljem unaprijeđivanja inkluzije i ukupnog obrazovnog sustava, poticanje znanstveno – istraživačkog rada u korist osoba s posebnim potrebama i djece i mladih uopće, kao suradnja s institucijama iz područja prosvjete, zdravstva, socijalne i dječje zaštite, fizičke kulture i drugim institucijama koje se bave zaštitom, edukacijom i rehabilitacijom djece i mladih.
Rad Konferencije odvijao se u četiri tematska područja od kojih je u 3. „Unaprijeđenje kvalitete života djece i mladih s posebnim potrebama“ predjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, Tomislav Novosel, prof. održao predavanje na temu „Pomoćnik u nastavi za učenike s tjelesnim invaliditetom – Bjelovarski model“.
- EUROPSKA I HRVATSKA ISKUSTVA -
Pod pokroviteljstvom predsjednice Vlade Republike Hrvatske, Jadranke Kosor, 26. i 27. svibnja 2011. godine održan je sedmi po redu Međunarodni stručni skup na kojem su predavanja održali partneri iz Njemačke, Belgije, Austrije i Nizozemske.
U organizaciji Udruge OSVIT, Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, uz financijsku potporu Ministarstva za rad, socijalnu skrb i zaštitu potrošača Republike Austrije održan je krajem svibnja u Zadru dvodnevni Međunarodni stručni skup na kojemu je iz naše udruge prisustvovao predsjednik T. Novosel.
Otvorenju skupa bili su nazočne saborske zastupnice Vesna Škulić i Ljubica Lukačić te Anka Slonjšak, državna pravobraniteljica za osobe s invaliditetom. U ime Zadarske županije, Skupu je bila nazočna Marina Dujmović-Vuković, pročelnica Ureda župana i Dario Ivankov, županijski pročelnik za gospodarstvo.
Nazočne je pozdravio predsjednik OSVITA, Josip Držaić koji je istaknuo kako treba staviti naglasak na prve riječi Skupa „Na posao“. Istaknuo je kako je cilj otvaranje više zaštitnih radionica za osobe s invaliditetom, a želja da se u Zadru osnuje Akademija za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.