Udruga tjelesnih invalida Bjelovar (BJELOVAR ORGANIZATION OF PEOPLE WITH PHYSICAL DISABILITIES)
43000 Bjelovar, I. Gundulića 1, www.utib.hr, utib@utib.hr
Tel/Fax: (+385 43) 22 00 04, GSM: (+385 91) 58 23 727
EuropeAid ID: HR-2012-CZM-0401200051
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar
 

Događaji

PODRŠKA STUDENTIMA S INVALIDITETOM

U srijedu 14. rujna 2016. održana je završna konferencija projekta „Podrška studentima s invaliditetom“, koji provodi Udruga Zamisli u suradnji sa Pravobraniteljicom za osobe sa invaliditetom i Studenskim pravobraniteljem Sveučilišta u Zagrebu. Cilj projekta je kroz sastanke sa mladima sa invaliditetom i donositelja odluka u Republici Hrvatskoj, poboljšati podršku mladim studentima sa invaliditetom. U periodu od dva mjeseca sastanci su održani u Zagrebu, Koprivnici, Osijeku, Rijeci, Splitu i Zadru. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su studenti Mihael Mandić i Katarina Pospišil i maturant – budući student Marko Mišić.

Podrška studentima s invaliditetom

Doneseni zaključci sa tih sastnaka predstavljeni su na završnoj konfereciji koja je održana u Ministarstvu znanosti obrazovanja i sporta. Ukratko, zaključci su slijedeći:
1) Obrazovanje treba biti jednako za sve, a jednako obrazovanje podrazumijeva jednaka prava i obveze, ali uz drukčije metode ostvarenja. Profesori se nikako ne bi smijeli voditi sažaljenjem bez obzira na stupanj invaliditeta i spuštanjem akademske razine.
2) Odgovornost za podršku moraju preuzeti sve razine društva koje su dužne zajedno surađivati. Na nacionalnoj razini to je država koja treba donositi i provoditi odluke u skladu s potrebama studenata sa invaliditetom, a na regionalnoj su to sveučilišta.
3) Uloga svakog studenta, kao pojedinca, je vrlo presudna. On mora biti aktivni zagovaratelj svojih prava, ali nipošto ta prava zlouporabljivati na bilo koji način. Zbog zlouporabe se može steći negativna slika o ostalim studentima sa invaliditetom.
4) Pri upisu se treba voditi posebna evidencija studenata sa invaliditetom koja bi se redovito ažurirala, te istu koristiti u svrhu prilagodbe studentu. Referada je prva služba koja se susreće sa studentom i ona je dužna upoznati ga sa njegovim pravima i obvezama, skladu sa evidencijom koju vode.
5) Nužno je povećati širinu sadržaja izvannastavnih aktivnosti za osobe s invaliditetom, te poticati samostalan život i zapošljavanje. Ne bi se smjelo dopustiti da se pomoć vršnjaka vodi kao službena pomoć osobama s invaliditetom jer su podrška među kolegama i službena podrška dvije različite stvari.
6) Odgovornost za edukaciju roditelja imaju udruge, škole, centri za socijalnu skrb, centri za rehabilitaciju, a mediji su također jako važni u odašiljanju informacija široj javnosti. Predloženo je osnivanje mobilnih timova pomoći roditeljima kako bi znali kome, kada i kako se obratiti za svako pitanje.
7) Edukacija profesora i šire zajednice je vrlo važna. Edukacija profesora bi se trebala provoditi na sveučilišnoj razini, odnosno biti sastavni dio obrazovanja svakog sveučilišnog profesora.

Podrška studentima s invaliditetom




Stranica 1 od 1 //