Udruga tjelesnih invalida Bjelovar (BJELOVAR ORGANIZATION OF PEOPLE WITH PHYSICAL DISABILITIES)
43000 Bjelovar, I. Gundulića 1, www.utib.hr, utib@utib.hr
Tel/Fax: (+385 43) 22 00 04, GSM: (+385 91) 58 23 727
EuropeAid ID: HR-2012-CZM-0401200051
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar
 

Događaji

BOŽIĆNI SAJAM UDRUGA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

U petak 2. 12. 2016. godine od 12 sati, na sajmu u Gudovcu, Paviljon broj 1, u organizaciji Bjelovarskog sajma d. o. o., održano je predblagdansko druženje za udruge koje se bave osobama s invaliditetom.
Organizatori su osigurali izložbeni prostor (drveni sajamski štand u zatvorenom prostoru), a udruge su predstavile svoje proizvode/usluge.

Božićni sajam udruga BBŽ
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar na sajmu je predstavila sljedeće proizvode/usluge:
1. edukacija i zapošljavanje – (StartUp: asistent za uredsku i web administraciju, specijalist za Internet marketing i prodaju; InPULS: informatika – ECDL)
2. sport i rehabilitacija – (Klub sportaša, paraolimpijski sport)
3. socijalne usluge – (pomoćnici u kući, osobni asistenti)
4. volonterski centar – (organizacija i volonterski rad).

Božićni sajam udruga BBŽ
Cilj sudjelovanja: prezentacija aktivnosti i usluga te prikupljanje sredstava pod motom „MI ZA JOSIPA, JOSIP ZA HRVATSKU“ za nabavku potkoljenične proteze i stopala za našega člana, Josipa Slivara, paraolimpijca u bacanju kugle, čija cijena iznosi 50.303,60.

Božićni sajam udruga BBŽ
Sajam je bio izložbeno-prodajnog karaktera te su svi izlagači morali zadovoljiti i poštivati sve zadane propise i zakone Republike Hrvatske.

Božićni sajam udruga BBŽ
Sudionici:
− predstavnici udruga osoba s invaliditetom
− predstavnici poduzeća – poslovnih partnera Sajma s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.



„PJESME MOGA KRAJA“ NASTUP PJEVAČKOGA ZBORA UDRUGE TJELESNIH INVALIDA BJELOVAR

U subotu 22. 10. 2016. godine u 19 sati, u prostorijama hotela „Central“ u Bjelovaru, V. Lisinskoga 2, u okviru projekta „Pjesme moga kraja“ financiranoga od Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva − Kreativni fond mladih UZGON, održan je nastup pjevačkoga zbora Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

Pripreme:

Pjesme moga kraja
Pjesme moga kraja

Svečanost je započela pozdravnom riječju domaćina - gosp. Novosela, predsjednika Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, i gđe Štefinec, potpredsjednice Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

Pjevački zbor nastupio je s pjesmama „Oj, goro Bilogoro“ i „Bilogora“.

Nastup:

Pjesme moga kraja
Pjesme moga kraja
Pjesme moga kraja
Pjesme moga kraja

Zabava se nastavila svirkom glazbenoga sastava „STOP“ do ranojutarnjih sati.

Navedenom aktivnošću doprinijeli smo unaprjeđenju kvalitete života djece i mladih s invaliditetom i volontera te spriječili/umanjili osjećaj manje vrijednosti i društvene isključenosti kod osoba s invaliditetom.

Sudionici:
− izvoditelji i njihova pratnja
− članovi UTIB-a i njihova pratnja
− zaposlenici.



„InPULS“ – PROGRAM ECDL INFORMATIČKE EDUKACIJE

Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize potpisnik je ugovora s Ministarstvom socijalne politike i mladih za trogodišnji program „InPULS“ kojim se udrugama članicama Saveza nudi mogućnost provođenja informatičkih tečajeva za korisnike usluga udruga, kako bi osobe s invaliditetom stekle nove vještine i time povećale konkurentnost na tržištu rada.

Ponuđena je suradnja Udruzi tjelesnih invalida Bjelovar, u vidu organiziranja tečaja za Europsku računalnu diplomu – ECDL operatera.

InPULS program ECDL informatičke edukacije

Tečaj je proveden u prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, pet dana u tjednu, tri školska sata tokom 2,5 mjeseca. Ovlašteni predavači Učilišta Algebra proveli su tečaj za 10 korisnika; na kraju su korisnici polagali ispite.

Tijekom tečaja pomoćnica u nastavi Ines Seleš izvan termina tečaja pomagala je polaznicima pri savladavanju gradiva.

InPULS program ECDL informatičke edukacije

Na prigodnom domjenku nakon završetka tečaja, 11.11.2016. polaznike je u ime predsjednika Udruge tjelesnih invalida Bjelovar T. Novosela, pozdravio i poželio im uspjeh u pronalaženju poslova gospodin Vlado Benčak, i sam polaznik tečaja.

InPULS program ECDL informatičke edukacije

Pomoćnica u nastavi Ines Seleš, zahvalila je na pomoći volonterima koji su pomagali kod realizacije tečaja : Saneli Brdar, Vesni Bradić Slivar, Nikolini Posudi te tajnici Udruge tjelesnih invalida Moniki Polančec.




KONFERENCIJA „ZNAČAJ ASISTIVNIH I KOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA U ŽIVOTU OSOBA S INVALIDITETOM“

Održana je u četvrtak 06.10.2016. godine u 10 sati, u prostorijama hotela „Central“ u Bjelovaru, V. Lisinskoga 2, u okviru treće godine provedbe trogodišnjeg programa „Socijalno uključivanje djece i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom“, financiranog od Ministarstva socijalne politike i mladih.

Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija
Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija

Suradnja i partnerstvo u provedbi programa: Bjelovarsko bilogorska županija, Grad Bjelovar, Centar za socijalnu skrb Bjelovar.
Ciljevi programa:
Opći cilj programa je prevencija institucionalizacije djece s teškoćama u razvoju, mladih i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom, te povećanje kvalitete njihova života;
Specifični ciljevi su:
• Djeca i mladi – ostati u svojim obiteljima, pohađati školu u mjestu stanovanja, završiti škole koje osiguravaju konkurentnost na tržištu rada;
• Zaposleni i nezaposleni koji bi htjeli raditi – da se zaposle i da što duže rade;
• Osobe s najtežim invaliditetom – samostalno kretanje u zajednici, samostalnost i neovisno življenje.
Broj sudionika: Djeca i mladi – 42, Zaposleni i koji bi htjeli raditi – 51, Osobe s najtežim invaliditetom – 30;

Elementi, obrađeni na konferenciji: 
• Vrsta usluge: Seminari iz područja modernih komunikacija;
• Sadržaj: Proučavanje radio – komunikacije i kućne upravljačke komunikacije („Radio klub Bjelovar“, „Servus“ Rijeka), konferencija – seminar;
• Važnost za korisnike: Informiranje i primjena novih komunikacijskih kanala: povećava se dostupnost i vrsta podataka; Primjenom informatičko – tehničkih riješenja tvrtke „Servus“ i suradničkih tvrtki poboljšavaju se uvjeti života u zajednici (obiteljskom domu).

1. Prezentacija raznih vidova radioamaterizma – Radio klub „Nikola Tesla“ Bjelovar

Predsjednik RADIO KLUBA „NIKOLA TESLA“ Bjelovar, gospodin Željko Oršolić održao je prezentaciju raznih vidova radioamaterizma. Prezentacija se odvijala uz projekciju metodički obrađenoga filma u kojemu su prikazane karakteristike pojedinih vrsta radioamaterizma, organizacija radioamatera u Hrvatskoj i u svijetu, uređaji i tehnologije te njihove karakteristike. Gospodin Oršolić posebno se osvrnuo na značaj ove vrste komunikacije za osobe s invaliditetom te predložio provedbu ankete o zainteresiranosti a potom i organizaciju tečajeva za članove Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija
Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija

2. Edukacija o asistivnoj tehnologiji – E-Glas d.o.o., Znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.

Edukaciju o asistivnoj tehnologiji vodio je dr.sc. Miroslav Vrankić, direktor tvrtke E-Glas d.o.o., Znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.

U teorijskom dijelu edukacije opisane su karakteristike i svojstva naprava i pomagala za razne vrste i stupnjeve invaliditeta kao što su:
• Tobii komunikator – predstavlja pravu malu revoluciju u asistivnoj tehnologiji i pomiče granice koje smo do sada smatrali nepremostivim. Tobii je namjenjen svim osobama koji imaju teškoće s govorom, no ono što ga čini uistinu jedinstvenim je to što Tobii mogu koristiti i osobe s najtežim oblicima tjelesnog invaliditeta http://www.eglas.hr/tobii/tobii-communicator;
• Servus - elektronički sustav koji korisniku omogućava da pomoću glasovnih naredbi upravlja svojim domom. Iako ga volimo nazvati osobnim elektroničkim pomoćnikom, Servus nije robot. Servus je sustav koji se sastoji od brojnih elektroničkih uređaja. Glavni dio sustava je centralna Servus jedinica koja može razgovarati s Vama i davati naredbe drugim uređajima koji kontroliraju Vaše kućne aparate i uređaje http://www.eglas.hr/servus;
• Za osobe koje otežano koriste ruke postoji cijeli niz mogućnosti alternativnog pristupa računalu kao npr. posebni prekidači koji se spajaju na računalo, prilagođene tipkovnice, trackball, posebno osjetljivi joystick… http://www.eglas.hr/pristup-racunalu

Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija
Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija

U praktičnom dijelu predavanja sudionici konferencije sudjelovali su u raspravi, postavljali pitanja o radu, mogućnostima i cijeni pojedinih uređaja i pomagala te ispitivali mogućnosti uređaja s obzirom na njihove potrebe. Sva pomagala bila su dostupna za testiranje i dobiveni su odgovori na sva pitanja.

Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija
Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija
Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija

Na kraju ...

~DOMJENAK~

Partneri:
Bjelovarsko-bilogorska županija, Grad Bjelovar, Centar za socijalnu skrb Bjelovar, Radio klub „N. Tesla“ Bjelovar, E-Glas d.o.o., Znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.

Sudionici:
Predstavnici partnera, suradnici, korisnici, izvoditelji, članovi upravnih tijela, zaposlenici.




CILJEVI, AKTIVNOSTI I OČEKIVANI REZULTATI ODOBRENIH PROJEKATA I PROGRAMA U 2016. GODINI

U četvrtak 06.10. 2016. godine u 10 sati, u prostorijama hotela „Central“ u Bjelovaru, V. Lisinskoga 2, održana je tiskovna konferencija o provedbi, ciljevima, aktivnostima i očekivanim rezultatima odobrenih projekata i programa u 2016./2017. godini.

Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata

1. Završetak provedbe projekta „Kombi koji život znači“ – prijevoz starijih osoba s tjelesnim invaliditetom – Ministarstvo socijalne politike i mladih -> voditeljica projekta S. Brdar, stručna suradnica

Opći cilj projekta bio je provedbom projektnih aktivnosti doprinijeti uključivanju osoba s tjelesnim invaliditetom u lokalnu zajednicu i time im poboljšati kvalitetu života, smanjiti stopu rizika od siromaštva i socijalne isključenosti.
Specifični ciljevi projekta su uspostava koordiniranog sustava potpore socijalno osjetljivim skupinama i osiguravanje regionalne ujednačenosti projekata usmjerenih smanjenju siromaštva i socijalne isključenosti u Republici Hrvatskoj:
− organiziranjem prijevoza starijim osobama s tjelesnim invaliditetom s područja Bjelovarsko-bilogorske županije,
− poticanjem volonterstva u radu sa starijim osobama,
− sprječavanjem socijalne isključenosti starijih osoba,
− senzibiliziranjem javnosti za povećane potrebe starijih osoba i potrebu uzajamnog pomaganja,
− poticanjem međusobne suradnje tijela lokalne uprave, zdravstvenih, socijalnih i drugih službi te organizacija civilnog društva u lokalnoj zajednici.

Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata

2. Prva godina provedbe trogodišnjeg programa „Osiguravanje usluge osobnog asistenta osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta“ – Ministarstvo socijalne politike i mladih -> voditelj programa T. Novosel, prof.

Ciljana skupina – osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta
Cilj programa – prevencija institucionalizacije osoba s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, samostalno i neovisno življenje te podizanje kvalitete života pojedinca i njegove obitelji i zajednice u cjelini.
Koristi od ovoga programa su:
• ciljana skupina: korisnici – dobivaju uslugu, asistenti – zaposlenje (9+9=18);
• indirektni korisnici: obitelji i mikro-zajednica (4 na svakoga korisnika = 72);
• doprinos Udruge smanjenju nezaposlenosti;
• voditelji aktivnosti iz Udruge – stjecanje novih znanja i iskustava za daljnje aktivnosti;
• povećanje društvenoga kapitala zajednice.

Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata

3. Provedba projekta „Pjesme moga kraja“ – pjevački zbor za djecu i mlade s invaliditetom te volontere Udruge tjelesnih invalida Bjelovar – Kreativni fond mladih UZGON -> voditeljica projekta N.  Posuda, bacc. therap. occup.

Opći cilj projekta je aktivnostima projekta doprinijeti unaprjeđenju kvalitete života djece i mladih s invaliditetom te volontera.
Specifični cilj projekta je provoditi glazbene radionice za djecu i mlade s invaliditetom te volontere, uz stručni nadzor voditelja i profesora − ovom odgojnom komponentom projekta spriječit ćemo ili barem umanjiti osjećaj manje vrijednosti i društvene isključenosti kod osoba s invaliditetom te poboljšati kvalitetu života svih dionika.

Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata

4. Provedba projekta „S pomoćnikom do uspjeha“ – pomoćnici u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju – Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta -> voditeljica projekta N.  Posuda, bacc. therap. occup.

Opći cilj projekta je učenicima s teškoćama u razvoju, koji su uključeni u osnovnoškolske programe u osnovnoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, osigurati pomoćnike u nastavi te im pomoći u svladavanju nastavnog plana i programa škole koju pohađaju.
Specifični ciljevi projekta su:
− učenicima s teškoćama u razvoju (4) u osnovnim školama osigurati pomoćnike u nastavi
− osnažiti roditelje i ostale sudionike u procesu te ih upoznati s njihovim zakonskim pravima i obvezama
− snažno upozoriti osnivače škola (Gradove i Županiju) na zakonsku obvezu organizacije i financiranja ovoga instituta.

5. Provedba trogodišnjega programa „InPULS“ u partnerstvu s Hrvatskim savezom udruga cerebralne i dječje paralize, organiziranje tečaja za Europsku računalnu diplomu-ECDL operatera -> koordinator provedbe T. Novosel, prof.

Nositelj programa: HSUCDP – Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize, Zagreb
Partner: Udruga tjelesnih invalida Bjelovar
Financijska potpora: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Opći cilj: povećanje mogućnosti zapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom u Hrvatskoj.
Specifični cilj: povećanje kompetencija osoba s tjelesnim invaliditetom na tržištu rada kroz razvoj vještina za zapošljavanje i mogućnosti za samozapošljavanje u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i šire.
Aktivnosti: Tečaj se provodi u prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, pet dana u tjednu prema dogovoru Udruge i Učilišta Algebra čiji ECDL predavači vode tečaj. Predviđeno trajanje tečaja je tri sata dnevno kroz sveukupno dva mjeseca. HSUCDP u potpunosti pokriva troškove tečajeva za polaznike i troškove pomoćnice u nastavi.
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar osigurava pomoćnicu u nastavi, koja je član udruge i osoba je s invaliditetom (Ines Seleš). Pomoćnica asistira predavaču te pomaže polaznicima i izvan termina tečaja.
Broj sudionika: 10 korisnika, 1 predavač, 1 pomoćnica u nastavi, 25 ostalih sudionika.

Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata

6. Javni radovi “Radom za zajednicu i sebe - Pomoćnik u kući“ – HZZZ -> voditeljica N. Bilek, stručna suradnica

Udruga tjelesnih invalida Bjelovar provodi Program potpore u lokalnoj zajednici „Radom za zajednicu i sebe“ za članove udruge te je za potrebe provođenja toga programa zaposlila dugotrajno nezaposlene osobe.
Korisnici usluga Pomoći u kući su osobe s invaliditetom, loših socijalno anamnestičkih podataka (lošeg zdravstvenog statusa, lošijeg imovinskog stanja, loši obiteljski odnosi), stare i nemoćne osobe.
Temeljni ciljevi aktivnosti – prevencija institucionalizacije odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom te starih i nemoćnih osoba, podizanje kvalitete života pojedinca i njegove obitelji i zajednice u cjelini.
Trajanje Programa: 16.05.2016. – 15.11.2016.
Ciljana skupina: 30 korisnika i 6 pomoćnika

Tiskovna konferencija - Provedba projekata
Tiskovna konferencija - Provedba projekata




PODRŠKA STUDENTIMA S INVALIDITETOM

U srijedu 14. rujna 2016. održana je završna konferencija projekta „Podrška studentima s invaliditetom“, koji provodi Udruga Zamisli u suradnji sa Pravobraniteljicom za osobe sa invaliditetom i Studenskim pravobraniteljem Sveučilišta u Zagrebu. Cilj projekta je kroz sastanke sa mladima sa invaliditetom i donositelja odluka u Republici Hrvatskoj, poboljšati podršku mladim studentima sa invaliditetom. U periodu od dva mjeseca sastanci su održani u Zagrebu, Koprivnici, Osijeku, Rijeci, Splitu i Zadru. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su studenti Mihael Mandić i Katarina Pospišil i maturant – budući student Marko Mišić.

Podrška studentima s invaliditetom

Doneseni zaključci sa tih sastnaka predstavljeni su na završnoj konfereciji koja je održana u Ministarstvu znanosti obrazovanja i sporta. Ukratko, zaključci su slijedeći:
1) Obrazovanje treba biti jednako za sve, a jednako obrazovanje podrazumijeva jednaka prava i obveze, ali uz drukčije metode ostvarenja. Profesori se nikako ne bi smijeli voditi sažaljenjem bez obzira na stupanj invaliditeta i spuštanjem akademske razine.
2) Odgovornost za podršku moraju preuzeti sve razine društva koje su dužne zajedno surađivati. Na nacionalnoj razini to je država koja treba donositi i provoditi odluke u skladu s potrebama studenata sa invaliditetom, a na regionalnoj su to sveučilišta.
3) Uloga svakog studenta, kao pojedinca, je vrlo presudna. On mora biti aktivni zagovaratelj svojih prava, ali nipošto ta prava zlouporabljivati na bilo koji način. Zbog zlouporabe se može steći negativna slika o ostalim studentima sa invaliditetom.
4) Pri upisu se treba voditi posebna evidencija studenata sa invaliditetom koja bi se redovito ažurirala, te istu koristiti u svrhu prilagodbe studentu. Referada je prva služba koja se susreće sa studentom i ona je dužna upoznati ga sa njegovim pravima i obvezama, skladu sa evidencijom koju vode.
5) Nužno je povećati širinu sadržaja izvannastavnih aktivnosti za osobe s invaliditetom, te poticati samostalan život i zapošljavanje. Ne bi se smjelo dopustiti da se pomoć vršnjaka vodi kao službena pomoć osobama s invaliditetom jer su podrška među kolegama i službena podrška dvije različite stvari.
6) Odgovornost za edukaciju roditelja imaju udruge, škole, centri za socijalnu skrb, centri za rehabilitaciju, a mediji su također jako važni u odašiljanju informacija široj javnosti. Predloženo je osnivanje mobilnih timova pomoći roditeljima kako bi znali kome, kada i kako se obratiti za svako pitanje.
7) Edukacija profesora i šire zajednice je vrlo važna. Edukacija profesora bi se trebala provoditi na sveučilišnoj razini, odnosno biti sastavni dio obrazovanja svakog sveučilišnog profesora.

Podrška studentima s invaliditetom




EUROPSKI TJEDAN MOBILNOSTI

održava se od 16. do 22.09.2016.

EUROPSKI TJEDAN MOBILNOSTI omogućuje pokretanje širokog raspona aktivnosti te nudi platformu lokalnim vlastima, organizacijama i udrugama za:
• Promicanje inicijativa za održivu urbanu mobilnost.
• Podizanje svijesti o šteti koju sadašnji trendovi urbane mobilnosti nanose okolišu i kvaliteti
života.
• Uspostavu partnerstava s lokalnim dionicima.
• Sudjelovanje u europskoj kampanji s drugim gradovima uz zajednički cilj i identitet.
• Isticanje posvećenosti lokalnih vlasti politikama održivog urbanog prometa.
• Uvođenje novih politika i trajnih mjera.

2016. godine kampanja se usredotočila na
“Pametnu i održivu mobilnost – ulaganje u Europu”.

Europski tjedan mobilnosti

Udruga tjelesnih invalida Bjelovar, kao i proteklih godina, i ove je godine obilježila Europski tjedan mobilnosti.
Aktivnosti koje je provela u tu svrhu su:
1. Koprivnica - 11. maraton u kolicima za osobe sa invaliditetom
Iz naše Udruge je sudjelovalo troje članova. Nakon dolaska svih sudionika i doručka svi zajedno smo formirali „Pješački vlak“ i uputili se prema Zrinskom trgu uz policijsku pratnju. Po dolasku na trg prijavili smo se za natjecanje, preuzeli svoje redne brojeve i majice sponzora. Potom je usljedila pozdravna riječ domaćina.  Natjecanje se odvijalo u četiri kategorije: žene, teže pokretni, elektromotorna kolica i sportaši. U svakoj od tih kategorija, prva tri mjesta su osvojila medalje. Naši članovi su se natjecali u kategoriji teže pokretni i žene. Osvojili su dvije brončane medalje i jednu srebrnu. Nakon ručka i pića pozdravili smo se sa svojim domaćinima i uputili se nazad prema Bjelovaru.

Europski tjedan mobilnosti
Europski tjedan mobilnosti
Europski tjedan mobilnosti

2. Predstavljanje uređaja za iskašljavanje mladima s tjelesnim invaliditetom te volonterima Udruge

Europski tjedan mobilnosti
Europski tjedan mobilnosti




ASISTIVNA TEHNOLOGIJA I KOMUNIKACIJA

Konferencija o naprednim tehnologijama za osobe s invaliditetom

Održana je pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović, 1. i 2. 9. 2016. u Zagrebu, hotel Westin.

Konferencija o naprednim tehnologijama za osobe s invaliditetom

Partneri u organizaciji konferencije su tvrtka E-Glas (www.eglas.hr), udruga Neuron, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Edukacijsko-rehabiliacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, tvrtke Tobii Dynavox i Lifetool te Centar za odgoj i obrazovanje Dubrava.

AT-AAC konferencija u Zagreb je dovela 16 vrhunskih svjetskih stručnjaka te korisnike asistivne tehologije i potpomognute komunikacije koji su svoja znanja i iskustva prenijeli prisutnim sudionicima.

Za vrijeme konferencije svi sudionici imali su pristup demonstracijskom prostoru gdje je bilo moguće vidjeti i isprobati različita pomagala za osobe s invaliditetom, od asistivne tehnologije za pristup računalu do potpomognute komunikacije.

Konferencija o naprednim tehnologijama za osobe s invaliditetom

Teme:
Stvaranje mogućnosti
- „Procjena potreba korisnika – odabir AAC alata i metoda“
- „Metode pristupa za AAC“
- prezentacija postera
- „Procjena i priprema djeteta s višestrukim teškoćama za školu“
- „Asisitivna tehnologija u školama“
- „AAC – moja odskočna daska za samoopredjeljenje“
Pomagala za kvalitetniji život
- „Razvoj i usvajanje AAC metoda za hrvatski jezik“
- „Osobno iskustvo komunikacije pogledom“
- „Komunikacija mislima“
- „Asisitivna tehnologija za pristup računalu“
- „Montaža komunikacijskuh pomagala“
- „Biti neovisan usprkos invaliditetu / „AAC party““
Korisnik u fokusu
- „PODD i AAC za djecu s višestrukim teškoćama“
- „Poremećaj iz spektra autizma i potpomognuta komunikacija“
- „Tobii komunikator i komunikacija pogledom“
- „AAC u bolnicama i jedinicama intenzivnog liječenja“
- „Rettov sindrom / afazije“
- primjeri iz prakse: CP, Down sindrom
- „Potpomognuta komunikacija za slijepe i slabovidne osobe“
- „ALS, mišićna distrofija i multipla skleroza“.

Konferencija o naprednim tehnologijama za osobe s invaliditetom

Sudionici konferencije, predstavnici UTIB-a, bili su: Tomislav Novosel, prof., Nikolina Posuda, bacc. therap. occcup., Monika Polančec, oec., Ines Seleš, odgajateljica, Slobodanka Pećar, bacc. admin. publ., Katarina Pospišil, studentica, Željka Kržak i Miroslav Pleić.



VI.  Rapski plivački maraton za osobe s invaliditetom

Održan je u organizaciji Udruge invalida Kvarnerskih otoka (UIKO), 27. 08.2016. s početkom u 9,00 sati na relaciji Plaža Vodenča, Rab – otočić Dolin i natrag, sveukupno oko 1,6 km. Tokom natjecanja bila je osigurana liječnička, spasilačka i policijska pratnja.

VI.  Rapski plivački maraton za osobe s invaliditetom

U ime domaćina, Udruge invalida Kvarnerskih otoka (UIKO), prisutne je pozdravila i zaželjela sportsku sreću natjecateljima tajnica Rezika Janković.
O važnosti rekreacije i sporta i druženja osoba s invaliditetom govorio je Ratko Kovačić, predsjednik Hrvatskoga paraolimpijskog odbora.

VI.  Rapski plivački maraton za osobe s invaliditetom

Svi sudionici, njih 40-ak, osvojili su prigodne medalje koje im je uručio gradonačelnik Grada Raba Nikola Grgurić.

VI.  Rapski plivački maraton za osobe s invaliditetom
VI.  Rapski plivački maraton za osobe s invaliditetom
VI.  Rapski plivački maraton za osobe s invaliditetom

Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Josip Zima, Ratko Kovačić, Tajana Gluhak, Ines Seleš, Marko Mišić – pratnja Ilija Mišić, Antun Oremović, Slavica Novosel i Tomislav Novosel.



INFORMATIVNA RADIONICA ZA ESF POZIV NA DODJELU BESPOVRATNIH SREDSTAVA

„PODRŠKA ORGANIZATORIMA VOLONTIRANJA ZA UNAPRJEĐENJE MENADŽMENTA VOLONTERA I PROVEDBU VOLONTERSKIH PROGRAMA“

Održana je u organizaciji Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, 27. 7. 2016. u Zagrebu, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Donje Svetice 38, s ciljem pojašnjenja svrhe i uvjeta prijave na Poziv.

Radionicu su otvorile dr. sc. Nada Šikić, ministrica rada i mirovinskoga sustava, i Vesna Lendić Kasalo, zamjenica ravnatelja Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Informativna radionica za ESF poziv

Teme:
- predstavljanje ciljeva i svrhe natječaja „Podrška organizatorima volontiranja za unaprjeđenje menadžmenta volontera i provedbu volonterskih programa“ − Stela Fišer Marković, voditeljica odjela za strateško planiranje, programiranje i informiranje Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske
- informacije o postupku prijave − Stela Fišer Marković, voditeljica odjela za strateško planiranje, programiranje i informiranje Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Udruga tjelesnih invalida Bjelovar pronašla se je, kao prijavitelj ili partner, u oba specifična cilja Poziva:
1. Unaprijediti kapacitete organizatora volontiranja za učinkovit menadžment volontera u svrhu poboljšanja kvalitete usluga od općeg interesa
2. Povećati broj kvalitetnih i održivih volonterskih programa te programa školskog volontiranja i odgoja za volontiranje.

Informativna radionica za ESF poziv

Sudionici radionice bili su potencijalni korisnici Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Na radionici je sudjelovalo 76 predstavnika organizacija civilnoga društva, javnih ustanova i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te privatnog sektora, dok ju je putem prijenosa uživo pratilo 4600 zainteresiranih gledatelja. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Tomislav Novosel, prof., i Nikolina Posuda, bacc. therap. occcup.



POSTIGNUTI REZULTATI U PROVEDBI PROJEKATA I PROGRAMA U RAZDOBLJU 2015. – 2016.

U četvrtak 14. 7. 2016. godine u 11 sati, u prostorijama hotela „Central“ u Bjelovaru, V. Lisinskoga 2, održana je tiskovna konferencija o provedbi, završetku i postignutim rezultatima projekata i programa u razdoblju 2015. – 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Teme:
1. Trogodišnji program “Socijalno uključivanje djece i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom” – Ministarstvo socijalne politike i mladih RH (donacija i uručenje stajalice našemu članu, Damiru Glavaku – zahvaljujući donatorima prikupljeno je potrebnih 36.000,00 kn; stajalicu je uručila predstavnica najvećeg donatora, gđa Renata Platiša, direktorica tvrtke „RD Metali“) - T. Novosel, prof.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

2. Projekt „Mladi za mlade − pomagači u nastavi“ – Hrvatski zavod za zapošljavanje, Bjelovar – u školskoj godini 2015./2016. osigurano 19 pomagača u nastavi za 20 učenika - N.  Posuda, bacc. therap. occup.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

3. Projekt usmjeren borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti „Smanjimo nejednakosti!“ − u školskoj godini 2015./2016. osigurani besplatni obroci za 399 učenika osnovnih škola Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije; Ministarstvo socijalne politike i mladih RH - T. Novosel, prof.

Opći cilj: Smanjiti stopu rizika od siromaštva i socijalne isključenosti socijalno osjetljivih skupina

Specifični ciljevi:
1. Unaprijediti kvalitetu života djece iz socijalno ugroženih obitelji
2. Uspostaviti koordinirani sustav potpore socijalno osjetljivim osobama.

Partneri:
I. osnovna škola Bjelovar
II. osnovna škola Bjelovar
III. osnovna škola Bjelovar
IV. osnovna škola Bjelovar
Osnovna škola Mirka Pereša
Osnovna škola Rovišće
Osnovna škola Velika Pisanica
Osnovna škola Veliko Trojstvo

Suradnici:
Grad Bjelovar
Centar za socijalnu skrb Bjelovar

4. Startup program – mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom − sufinanciranje preko Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje, Ureda za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije u sklopu Grant sheme „Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama s invaliditetom“ u okviru Operativnog programa „Razvoj ljudskih potencijala 2007. − 2013.“ – UTIB partner CeDePe-u, (uručenje svjedodžbi i diploma polaznicima – Sandra Cindrić, predstavnica Bjelovarsko-bilogorske županije) – 19 polaznika iz Bjelovara prošlo edukaciju i dobilo diplomu i uvjerenje o osposobljavanju - N. Posuda, bacc. therap. occup.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

5. Projekt „Lokalni volonterski centar UTIB“ − Ministarstvo socijalne politike i mladih RH − Projektom smo povećali broj volontera na području lokalne zajednice; unaprijedili partnerstvo između naše organizacije, lokalne samouprave te partnerskih organizacija; osigurali volontersku pomoć svim potrebitim članovima/korisnicima - N. Posuda, bacc. therap. occup.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Postignuti rezultati u provedbi projekta i programa u razdoblju 2015. - 2016.

Sudionici:
− predstavnici partnera
− suradnici
− korisnici
− izvoditelji
− donatori
− članovi upravnih tijela
− zaposlenici.




„STARTUP PROGRAM MOGUĆNOSTI ZAPOŠLJAVANJA I SAMOZAPOŠLJAVANJA OSOBA S TJELESNIM INVALIDITETOM

U utorak 5. 7. 2016. godine u Zagrebu, Kaptol 27, Tribina grada Zagreba, održani su završna konferencija i seminar o socijalnom poduzetništvu i zapošljavanju osoba s invaliditetom
organizirani u sklopu projekta „StartUp Program – Mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom“, sufinancirani u sklopu Grant sheme „Poboljšanje pristupa tržišta rada osobama s invaliditetom“ u okviru Operativnog programa „Razvoj ljudskih potencijalana 2007. – 2013.“.

StartUp program

Projekt ukupne vrijednosti 119.284,92 eura, sufinancira Hrvatski zavod za zapošljavanje, Ured za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije, a usmjeren je na povećanje konkurentnosti osoba s tjelesnim invaliditetom na tržištu rada kroz razvoj vještina za zapošljavanje i mogućnosti za samozapošljavanje u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i Gradu Zagrebu.

Projekt provode CeDePe Zagreb, kao nositelj, te partnerske organizacije Udruga tjelesnih invalida Bjelovar i Učilište za poslovno upravljanje – Ustanova za obrazovanje odraslih. Suradnici u projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje, Regionalni uredi Bjelovar i Zagreb.

Cilj: informiranje građana, studenata, poslodavaca i institucija o programima i iskustvima koja su polaznici i partneri stekli sudjelovanjem u aktivnostima projekta „StartUp Program – Mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom“.

Teme:
a) Seminar o zapošljavanju i samozapošljavanju osoba s invaliditetom
- Višnja Majsec Sobota (URIHO)
- Teodor Petričević (ACT Grupa)
- Andreja Rosandić (NESsT Hrvatska)
- Vasile Petru Gafiuc – Social Firms Europe (CEFEC)
- Marijana Grgin / Monika Borac (HZZ, Regionalni ured Zagreb)
- Dodjela diploma sudionicima.
b) Završna konferencija – predstavljanje rezultata projekta - Kristina Negulić, bacc. therap. occup. – voditeljica projekta.

StartUp program

Iz Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, diplome i uvjerenja za završenu edukaciju za zanimanje „Specijalist za internet marketing i prodaju“ / „Asistent za uredsku i web administraciju“ dobili su: Vladimir Despetović, Kristijan Diebalo, Stipo Grgić, Martin Ivanković, Andrea Koren, Miroslav Kovač, Ines Seleš, Josip Zima, Valentina Kuzmek, Igor Šantalab, Goran Tuškan, Antonio Šunjo, Danijel Šamec, Miroslav Pleić, Marko Perić, Ivan Štefančić i Matija Pelin.
Diplome su ovjerene pečatom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, čime su stečeni uvjeti za upis zanimanja u radnu knjižicu.

Sudionici:
- predstavnici nositelja Projekta (odgovorne osobe, radni instruktori, polaznici edukacije i poslodavci)
- predstavnici partnerskih organizacija (odgovorne osobe, radni instruktori, polaznici edukacije i poslodavci)
- predstavnici suradničkih organizacija

StartUp program

- Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su: Polaznici edukacije – Ines Seleš, Danijel Šamec, Goran Tuškan, Antonio Šunjo, Igor Šantalab i Marko Perić; Predstavnica poslodavaca Nataša Vibiral, prof., ravnateljica Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar; Radne trenerice – Nikolina Posuda, bacc. therap. occup., i Josipa Vitković, prof.; te Tomislav Novosel, prof., predsjednik UTIB-a i organizator aktivnosti projekta u Bjelovaru.

StartUp program

StartUp program

StartUp program



ZAVRŠNE AKTIVNOSTI LOKALNOG VOLONTERSKOG CENTRA UDRUGE TJELESNIH INVALIDA BJELOVAR

> VOLONTIRANJE – PRILIKA ZA NOVE KOMPETENCIJE

Završna edukacija volontera u organizaciji Volonterskog centra Zagreb održana je u utorak, 07.06.2016. u Zagrebu. Iz Lokanog volonterskog centra Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, (LVC UTIB) nazočili su volonteri Ivica Mamić, Ines Seleš i Andrea Koren.

Završna edukacija volontera

> RADIONICA POD NAZIVOM ‘’ORGANIZACIJA VOLONTERSKOG PROGRAMA U ZAJEDNICI’’.

Održana je u ponedjeljak, 4. srpnja 2016. godine, u Vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije.
Radionica je organizirana u sklopu programa E-misija kojeg provode udruge Centar za civilne inicijative iz Zagreba, IKS iz Petrinje, S.O.S. – savjetovanje, osnaživanje, suradnja iz Virovitice i Savez za pravedno društvo iz Bjelovara. Radionicu su pripremile i vodile djelatnice Centra za civilne inicijative u sklopu programa E-misija – Ines Alimani i Mirela Despotović.
Na radionici, Lokalni volonterski centar UTIB zastupala je koordinatorica projekta Sanela Brdar.

Završna edukacija volontera

> ZAVRŠNI SASTANAK ORGANIZATORA VOLONTIRANJA

Održan je u četvrtak, 09.06.2016. godine, u sklopu projekta „Volontiranje – prilika za nove kompetencije“ Volonterskog centra Zagreb, u prostorijama Zaklade „Čujem, vjerujem, vidim“ u Zagrebu.
Sastanak je bio orijentiran na logističke stvari i mentoriranje te donošenje zaključaka. Sudjelovali su predstavnica VCZ-a i predstavnica CeDePe-a Zagreb te predstavnici UTIB-a. Udrugu tjelesnih invalida Bjelovar predstavljali su Tomislav Novosel, prof., Nikolina Posuda, bacc.therap.occup. i Antonia Buzuk, bacc.oec.

Završna edukacija volontera

Završna edukacija volontera

Završna edukacija volontera

Završna edukacija volontera



DAN OTVORENIH VRATA UDRUGE TJELESNIH INVALIDA BJELOVAR

U srijedu, 25.05.2016. godine u prostorijama Veleučilišta u Bjelovaru održan je Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar. Riječi dobrodošlice uputili su Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar i Ratko Kovačić, predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora.

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Skup je u, ime Grada Bjelovara pozdravio gradonačelnik Antun Korušec sa zamjenicama Lidijom Novosel i Jasnom Višnjević.

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Nakon uvodnih riječi, započela su predstavljanja paraolimpijskih sportova u Bjelovaru: Zoran Ćuić – atletika, Vlatko Kovačić – stolni tenis, Dražen Družinec – fitnes, Damir Bošnjak – zračni pištolj i Senka Budimir – dresurno jahanje.

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Dan otvorenih vrata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Nekoliko riječi o uključivanju mladih osoba s invaliditetom u sportske aktivnosti rekao je predsjednik zdravstvene komisije HPO-a, Boris Kirin, a više informacija kako se aktivirati u rad BSSOSI uputila je Višnja Družinec, tajnica BSSOSI-a. Nakon završnih riječi, nastavljeno je druženje uz osvježenje.



RADOM ZA ZAJEDNICU I SEBE

Temeljem Programa javnih radova Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Udruga tjelesnih invalida Bjelovar prihvatila je provesti Program humanitarno-socijalne potpore u lokalnoj zajednici „Radom za zajednicu i sebe“ te je 17.05.2016. potpisano šest Ugovora o radu na šest mjeseci. Provedbom projekta članovima udruge (26) osigurana je pomoć u kući te su zaposlene dugotrajno nezaposlene osobe koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih.
Pomoćnicima u kući uručen je raspored, pročitan Etički kodeks, date upute oko pisanja izvješća o radu, dogovor oko opisa poslova i dr.

Radom za zajednicu i sebe

Radom za zajednicu i sebe

Naziv projekta: Radom za zajednicu i sebe

Opis projekta: humanitarno-socijalna potpora osobama s invaliditetom - članovima Udruge tjelesnih invalida Bjelovar

Cilj projekta: Udruga tjelesnih invalida Bjelovar djeluje s ciljem ostvarivanja i promicanja kvalitetnijeg i dostojanstvenijeg života pojedinih članova udruge, a time i promicanja zajedničkih interesa svih članova udruge, podizanje kvalitete života pojedinca i njegove obitelji i zajednice u cjelini.
Temeljni ciljevi aktivnosti baziraju se na prevenciji institucionalizacije starih i nemoćnih osoba te odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom; povećanju kvalitete njihova života, stvaranju preduvjeta za uvođenje novog oblika izvaninstitucionalne potpore osobama s najtežim tjelesnim invaliditetom.
U pitanju je uvođenje nove filozofije i pokreta neovisnog življenja, a sve u cilju stvaranja preduvjeta da osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta postanu kreatori i kontrolori svoga življenja.




Stranica 40 od 61 //« First  <  38 39 40 41 42 >  Last »